17. ve 18. yüzyılda toplumcu görüşler
Social philosophy in the 17. and 18. century
- Tez No: 190661
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LOKMAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Genç bir bilim olan Sosyoloji'nin kökleri eski çağlara kadar uzanır. Dolayısıylabilimsel anlamda sosyolojinin iki yüzyıllık bir geçmişi olduğu kabul edilir. Zatenbilimsel yöntemleri kullanmaları bakımından çoğu bilimin yeni olduğu görülecektir.İnsanlığın düşünce tarihinin ve felsefenin ilkçağa kadar uzandığı göz önünealınırsa toplumsal felsefelerin temelini de ilkçağlarda aramak gerekir.Antik Yunan döneminde bu toplumsal çalışmalar, birçok bilim gibi felsefeninalanı içinde incelenmiştir. Ancak Aydınlanma çağından itibaren toplumla ilgili görüşleriyice ön plana çıkmıştır. Modern sosyolojinin temeli Aydınlanmacı düşünürlertarafından atılmıştır. Çalışmamızda sosyolojiyle felsefenin bu yakın ilişkisi gözlerönüne serilmiştir.Gerek ilkçağın Aydınlanmacı filozofları olan sofistler (M.Ö. 5. yy.) gerekse 18.yüzyıl Aydınlanmacıları olan filozoflar genelde var olanı değil olması gerekeniincelemişlerdir. Bu durum onların daha ziyade sosyal sorunları inceleyen bir siyasetve toplum felsefecisi olmalarının bir sonucudur.Araştırmamızda, her filozofun olmasa bile, en azından burada örnek olarakgöstermeye çalıştığımız pek çok düşünürün, aslında toplumla ilgili görüşlerinin deolabileceğini unutmamamız gerektiğini belirtmeye çalıştık. Görüşleri bugünküanlamda sosyolojik görüşler olmayabilir ama en azından sosyolojiyi ilgilendirengörüşlerdir. Çalışmamız sosyolojinin ne olduğu, hangi koşullarda ortaya çıktığıbakımından da tespitlerde bulunmaktadır.17. ve 18. yüzyıl toplum felsefelerinin belli bir toplumu değil, aslında birçoktoplumu etkilediği söylenebilir. Bu bağlamda Türk aydını da 18. yüzyıl toplumcugörüşlerden etkilenmiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, Atatürk'ünönderliğinde, aydınlanmacı bir zemin üzerinde oturduğunu söyleyebiliriz. BöyleceAydınlanma felsefesinin toplumcu düşünürleri sadece yaşadıkları ülkeyi veya dönemideğil, aynı zamanda genç Türkiye Cumhuriyeti gibi farklı toplum ve dönemleri deetkilemiştir diyebiliriz. Bu çalışmamızda toplumcu düşünürleri ve görüşlerini; bugörüşlerin yansımalarını incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Scholarly it is accepted that sociology has a two hundred years past.According to the way of using scientific methods, it's clear that many sciences arenew. As a young science, sociology's roots date back to the prehistoric ages.As philosophy dates back to the prehistoric ages, the history of man'sphilosophy isn't independent from past.These social works like many sciences are considered in the area ofphilosophy in the Ancient Greek period. However the Enlightenment Age, thethoughts about society became the important issue and the Enlightenmentphilosophers founded the basic principles of modern sociology.In my study I noticed that philosophy and sociology have been workingcooperatively in some areas.Both the sophist (BC 500) who enlightenment philosophers of ancient timesand the philosophers of the Enlightenment age usually studied on what thereshould be rather than what existed. Eventually, this made them the philosophersof the society rather than sociologists.In this study I have tried to point out that at least a few thinkers, who we havetried to show as examples, might have some thoughts about society in spite of thefact that all the philosophers do not have views on society. These views may notbe the same as they are in our times. However, they look like sociology. Our studyis significant as regards how sociology was born and in which circumstancesit appeared.It's the fact that the enlightenment has influences not only on a certainsociety but also on many societies.Turkish intellectuals have been influenced by the Enlightenment philosophy.We can say that newborn Turkish Republic is on the basis of the Enlightenmentwith the leadership of Atatürk. The social thinkers of enlightenment philosophyhave had influences not only on their enlightenment and time but also on oursociety.