Amalgam restorasyonlarda kullanılan bağlayıcı ajanların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Physical properties of dentine bonding agents used under amalgam restorations
- Tez No: 71094
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
85 ÖZET Bu çalışmanın amacı üç adet yeni nesil elentin bağlayıcı ajanın (Panavia 21, Imperva Dual/Bond ve Amalgambond Plus) amalgamı süt dişi dentinine bağlama ve amal gam restorasyonlarda mikrosızıntıyı önleme konusundaki etkinliklerini araştırmaktır. iki bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde itme-kaydırma ve çekme-koparma deneyleri uygulanarak in vitro koşullarda bağlanma gücü ölçümü yapıl mıştır. Her iki deney için çekilmiş 15 süt azısı içeren toplam 6 örnek grubu hazırlanmış, yanak yüzeyinden aşındırılmış süt dişlerine bağlayıcı ve amalgam (Duralloy) uygulandık tan sonra 24 saat süreyle 37°C'da bekleyen deney örneklerinde bağlanma gücü ölçümü yapılmıştır. Bu ölçümler evrensel çekme-basma test cihazında 0.5 mm/dakikalık yükleme değeri ile diş yüzeyine dik ve paralel kuvvetler uygulanarak gerçekleştirilmiştir. İtme-kaydırma deneyi sonucunda çalışma kapsamındaki bağlayıcıların süt dişi dentinine bağlanma gücü ortalamaları Panavia 21 (1. Grup) için 1.10±0.23 MPa, im perva Dual/Bond (2. Grup) için 2.07±0.47 MPa ve Amalgambond Plus (3. Grup) için 2.12±0.35 MPa olarak saptanmıştır. Çekme-koparma deneyi sonucunda ise, çalışma kap samındaki bağlayıcıların süt dişi dentinine bağlanma gücü ortalamalarının Panavia 21 (4.Grup) için 1.55±0.26 MPa, Imperva Dual/Bond (5.Grup) için 2.36±0.46 MPa ve Amal gambond Plus (6.Grup) için 2.44±0.29 MPa olduğu görülmüştür. ANOVA varyans analizi ve post hoc Tukey HSD testi uygulanarak yapılan is tatistiksel değerlendirmede, her iki deney sonucunda Amalgambond Plus ve imperva Du- al/Bond'a ait bağlanma gücü değerleri arasında anlamlı fark olmadığı, Panavia 21 'e ait bağlanma gücü değerlerinin diğer iki sistemden elde edilenlerden anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Çekme-koparma ve itme-kaydırma deneyleri sonucunda aynı bağla yıcı sistem için elde edilen değerler arasındaki farkın Amalgambond Plus ve Imperva Du al/Bond için anlamlı olmadığı, Panavia 21 için bu farklılığın anlamlı olduğu sonucuna va rılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise her grupta 40 adet insan süt azısının ya nak yüzeyinde V. sınıf kaviteler hazırlanmıştır. İn vivo koşullarda gerçekleştirilen bu kenar sızıntısı çalışmasında amalgam dolgularda bağlayıcı sistemlerin kullanıldığı 3 deney gru bu ve bağlayıcı uygulanmaksızın yalnızca amalgam dolgu yapılmış 1 kontrol grubu olmak üzere toplam 4 grup oluşturulmuştur. Her grup 10 dişten oluşmaktadır. Dolgu yapımını iz leyen 4. haftanın sonunda dişler çekilerek bazik fuksin boyama yöntemi ile ışık mikrosko bunda incelenerek değerlendirilmiştir. Pearson X2 testi uygulanarak gerçekleştirilen istatistiksel değerlendirmede üç ayrı dentin bağlayıcı ajan kullanılan süt dişi örneklerinde kenar sızıntısı açısından bağlayıcı sistemler arasında anlamlı bir fark bulunamamış ancak deney ve kontrol grupla rı arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY The aim of this study was to investigate the bond strength of amalgam to pri mary dentin using three new generation dentine bonding agents (Panavia 21, Imperva Dual/Bond, Amalgambond Plus) and also to evaluate the effectiveness of three adhesive systems on marginal seal in amalgam restorations. In the first part of this study the in vitro tensile and shear tests were applied to determine the bond strengths. Extracted 15 human primary molars in each 6 groups were prepared, grounded from the buccal surface to expose a flat dentin surface. After application of the bonding agent and amalgam (Duralloy), speciements were stored in wa ter at 37°C for 24 hours. The shear and tensile bond strength determination was perfor med with an Instron testing machine at a loading rate of 0.5 mm/min. The mean values of shear bond strength were : Panavia 21 (Group 1) = 1.10±0.23 MPa, Imperva Dual/Bond (Group 2) = 2.07±0.47 MPa, Amalgambond Plus (Group 3) = 2.12±0.35 MPa. The mean values of tensile bond strength were : Panavia 21 (Group 4) = 1.55±0.26 MPa, Imperva Dual/Bond (Group 5) = 2.36±0.46 MPa, Amalgam bond Plus (Group 6) = 2.44±0.29 MPa. Statistical analysis by ANOVA and Tukey HSD tests indicated significant dif ferences between Gp 1 and Gp 2, Gp 1 and 3, Gp 4 and 5, Gp 4 and 6, Gp 1 and 4. No difference was found between the shear bond strength and the tensile bond strength of Amalgambond Plus and Imperva Dual/Bond, but there is significant difference between the shear and tensile bond strengths of Panavia 21. In the second part of this study class V cavities of spesific dimensions were prepared on the buccal surfaces of 40 human primary molars. This in vivo microleakage study was performed on theree experimental groups (Panavia 21, Imperva Dual/Bond, Amalgambond Plus and amalgam), and one control group (only amalgam). Each group consisted of 10 teeth. Four weeks later, the teeth were extracted and investigated under light microscope after they were treated with basic fucsin dye solution. A Pearson X2 test revealed a significant difference between experimental and control groups but there is no significant difference between the bondig agent treated experimental groups.