Avrupa Birliği turizm politikası ve Avrupa Birliği ile Türkiye turizm sektörleri üzerine etkileri
European Union tourism policy and its effects on European Unions's and Turkey's tourism industries
  1. Tez No: 190712
  2. Yazar: LEVENT ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÇEKEN, Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETTurizm endüstrisi hızla büyümekte ve gelişen teknolojik olanaklarla birlikte özellikle ulaşım teknolojisindeki gelişmelerturizm faaliyetlerini eskiye oranla çok daha kolay ulaşılır bir hale getirmektedir. Diğer taraftan tüm dünyadaki genel eğiliminsonucu olarak ortaya çıkan bölgesel bütünleşme hareketleri ile birlikte turizm bu bölgelerde daha yoğun bir hale gelmektedir.Gelecekte daha da önemli bir endüstri olacağı tahmin edilen turizm endüstrisinin yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürelsonuçlar turizm alanında yaşanan rekabeti güçlendirmektedir.Avrupa bölge olarak dünyadaki en önemli turizm bölgesidir. Avrupa Birliği'nde turizm hem gelir yaratan bir unsur, hemistihdam sağlayan kapsamlı bir endüstri hem de Avrupalılaşma sürecini hızlandıran bir araç olarak görülmektedir. AvrupaBirliği'nde ortak bir turizm politikası oluşturulması yönünde önemli adımlar atılmıştır. Özellikle 1980'li yıllardan sonrabaşlayan düzenlemeler gelecekte ortaya çıkabilecek bir turizm politikasının izlerini taşımaktadır. Aynı zamanda turizmendüstrisinin pek çok alanla ilişki içerisinde olan yapısı, Avrupa Birliği'nin diğer temel politikalarının da turizm ile ilişkileriçerçevesinde incelenmesini gerekli kılmaktadır.,Turizm ile politika arasındaki ilişki beraberinde turizm politikasının oluşturulmasına ilişkin bir sürecin tasarlanmasınıgetirmektedir. Özellikle Avrupa Birliği'nin turizm politikası ve Türkiye'nin karşılaştırılması ile Avrupa Birliği'nde turizmin birpolitika konusu olarak tanımlanarak ortak bir politika çerçevesinde konumlandırılmasını, Türkiye'nin de bu politikaya yönelikdüzenlemeler yapmasını ve sahip olduğu turizm politikası süreçlerini farklılaştırmasını sağlayacaktır. Bu ise Avrupa Birliği ileTürkiye arasındaki uyum sürecinin bir parçası olarak önemli olacaktır.Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği turizm pazarını ve turizm politikalarını incelemek; turizm politikalarını etkileyen vebu politikalardan etkilenen temel alanları belirlemek; bu alanların turizm ile olan ilişkilerini ortaya koymak ve Avrupa Birliğiturizminin geleceği üzerine öngörülerde bulunarak Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin AB ve Türkiye turizm sektörleribakımından ne gibi değişimlere ve gelişimlere yol açacağını saptamak ve Türkiye turizminin gelişimine yönelik önerilerdebulunmaktır.1
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTourism industry grows fastly and with the developing technology especially with the developing transportationtechnology is it now more easier to access to tourism activities than past. On the other hand with the regional integrations thatcomes up after the tendency of the world tourism has become more widely in those regions. The cultural, economical andsocial results of the tourism industry, which is believed to be more important in the future, are created high competition intourism industry.Europe is the most important tourism region in the world. In the Europe Union tourism is not only a well incomesource but also a process that helps to become europeanized. In European Union important steps had been taken for anassociated tourism policy. Especially the preparations that started after 1980's give the sign of tourism policy which maycome up in the coming years. At the same time, tourism industries structure which has relation with many tracts makeEuropean Union's other policies analyzed by their relations with tourism.The relation between tourism and policy starts the process to create tourism policy. Especially comparing of EuropeanUnion's tourism and Turkey's will help European Union to define the tourism as a politic subject and position it as anassociated policy and for Turkey to make arrangements for this policy and to provide its tourism policy to change. This willbe an important part in the European Union and Turkey's adaptation process.The aim of the study is to analyze European Union tourism market and tourism policies, to define major areas whichaffect tourism policies and are affected by them, to show these major areas? relations with tourism, to determine being aEuropean Union? full membership of Turkey will cause what kind of changes and developments for European Union?s andTurkey?s tourism industries by doing projections about future of European Union tourism industry and to suggest some ideasfor developing of Turkey?s tourism industry. .1