Türkiye'nin petrol politikası
Petroleum politic of Turkey's
  1. Tez No: 190734
  2. Yazar: RAMİN İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İŞBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Petrol Politikası üzerine kurulmuştur. Petroldenyoksun Türkiye bu yüzden yıllardan beri eziyet çekmiş ve yoksun olduğu bukaynak için dışarıdan pahalıya ithal ederek yüksek miktarlarda dolar ödemekzorunda kalmıştır. Meydana gelen ekonomik krizlerin Türkiye'yi nasılsarstığına da değinilen konuda petrolün devletlerin ekonomisini ve politikasınıolumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir.Çalışmanın başında petrolün tarihçesi ve önemine değindikten sonraOsmanlı topraklarındaki petrol kargaşası anlatılmıştır. Daha sonraları aynıkargaşa Türkiye'ye yakın bölgelerde başlamıştır. Bahsi geçen bölge Hazarhavzasından ibarettir. SSCB'nin çökmesiyle bölgedeki petrol ve doğal gazrezervlerini ele geçirmek için yeni bir Petrol Savaşı başlamıştır. Konudapetrolün dışında bölge kaynaklarının dünya pazarlarına çıkarıla bilmesi içintaşınması sorununa değinilerek alternatif olarak önerilen projelerle birlikteprojelerin gerçekleşmesi için büyük devletlerin politikaları da incelenmiştir.Başlatılan girişimlerin ardından bölgedeki petrol ve doğal gazınTürkiye üzerinden dünya pazarlarına taşınması ve bu sürede bölgedebaşlatılan yeni bir soğuk savaşın başladığı anlatılmaktadır. GerçekleştirilenBTC HPBH projesinin Türkiye'ye ek getirilerine de (politik, stratejik veekonomik) değinilmiş ve bunların Türkiye için hangi yönde alternatif getirileriolacağı belirtilmiştir.Gerçekten de petrol ve son dönemlerde kullanım alanı artan doğal gazTürkiye için en önemli enerji kaynaklarından birisidir. Petrol ve doğal gazlabirlikte bölgeden geçecek olan boru hatları: Türkiye için politik, stratejik,ekonomik çıkarların dışında bölgede lider devlet olma, bölgedeki öneminiarttırmak ve dünya devletleriyle birlikte dünya politikasına yön vermek için enönemli alternatiflerdir. Aynı zamanda yüzyıllardan beri petrol yüzünden çıkansavaşlara artık bir son verilmesi için bu kozu dünyada petrol için barışsembolü olarak kullanacaktır. Çünkü hattın gelişimi süresince herhangi birolumsuz gelişme gerçekleşmemiş veya herhangi bir savaş söz konusuolmamıştır. Barışçıl bir şekilde geliştiği için petrol alanında barışın dasembolü olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been subjected to the Petroleum Politics of Turkey.Because of lack of petroleum Turkey has suffered for many years and hasbeen forced to elicit it from other sources. In this study it dealt with howeconomic crisis influenced Turkey as well as how the petroleum affects theeconomics of states.At the beginning of this study it has been mentioned in the history ofpetroleum and its importance over the Ottoman Territory, petroleum chaos hasoften been described. After that time the same chaos started in near regions ofTurkey. This region was the Caspian basin region. After the collapse of theSoviet Union a new war has started to capture petroleum and gas sources leftalone. In this study apart from petroleum, it also examined transportationproblems of other resources in the region. As an alternative to proposedprojects politics of big states was also researched in order to realize projects.Following the started initiatives and the beginning of a new cold war in theregion was expressed during the transportation of region of origin of petroleumand gas sources to world markets over Turkey. Over Turkey, yields (politics,strategic and economic) of Project of BTC HPBH were analyzed, as well as howthese would make alternatives for Turkey.Indeed, petroleum and natural gas which has increased in its usage areain recent years are one of the most important sources for Turkey. Together withpetroleum and natural gas (apart from politics, strategic and economic benefitsfor Turkey) pipelines are crucial alternatives in order to bring increasingimportance to the region and directing world politics together with other worldcountries.