Irak'ın petrol ve doğalgaz bağlamında enerji altyapısı ve Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yönelik enerji politikası
Oil and natural gas in the context of Iraq's energy infrastructure and Turkey's energy policy in northern Iraq
- Tez No: 423620
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezle küresel düzeyde; Irak enerji altyapısının durumu ve önemi irdelenmekte; ABD, AB, Çin ve Rusya bölgesel düzeyde ise Türkiye gibi aktörlerin hangi nedenlerle Irak'a ilgi duyduklarına da yer verilmektedir. Türkiye ise ABD'nin çekilmesinden sonra dikkatini daha çok Kuzey Irak'taki enerji kaynaklarına yönlendirmiş durumdadır. Kuzey Irak enerji altyapısının durumu ve önemi incelenirken, Türkiye'nin Kuzey Irak enerji politikası irdelenmiştir. Çalışma uluslararası petrol şirketlerinin bu oyunda denklemin neresinde olduklarının da ortaya çıkarılmasını da amaçlamaktadır. Tez 2 bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde çalışmanın konusu olan Irak; tarihi ve ekonomisinin yanında coğrafi, demografik ve siyasi yapısıyla ele alınmaktadır. Enerji kavramı açıklanırken, Irak'ın enerji profili çıkartılmakta ve ülke petrollerinin küresel ekonomi için önemine dikkat çekilmektedir. İkinci bölümde ise Kuzey Irak genel hatlarıyla ele alınırken, enerji profili çıkarılmakta ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik enerji-politik hamlelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
These relate to global levels; The importance of energy infrastructure in Iraq and offers; The us, EU, China and Russia on a regional level is Turkey to Iraq which reasons of such actors also included interest. Turkey after the withdrawal of the United States ' attention is more of a Northern Iraq is led in energy sources. Northern Iraq energy infrastructure status and significance while examining Turkey's Northern Iraq, energy policy is scrutinized. International oil companies working in this game where the equation is that they also aim at uncovering. The thesis consists of 2 parts, the first part of the study is the subject of Iraq; In addition to geographical, demographic and economic history and political structure are addressed. Explaining the concept of energy, Iraq's energy profile being extracted and importance to the global economy of the country's oil is drawn. In the second part of northern Iraq general outline when discussing Turkey's energy being taken out and the profile of northern Iraq against energy-political moves are provided.