Hz. Ali - Hz. Fatıma kızları ve kız torunlarının Alevi-Bektaşi Türk kültüründeki yeri
The place of Hz. Ali - Hz. Fatima daughters and granddaughters in Turkish-Bektashi and Alevi culture
- Tez No: 190735
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Tarih, Religion, History
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hz. Muhammed'in aile fertlerine Ehl-i Beyt denir. Hz.Muhammed'in Ehl-i Beyt'i Hz. Ali-Hz. Fatıma sulbünden devam etmiştir.Ehli Sünnet alimleri Hz. Ali-Hz. Fatıma soyundan gelen hanımları da onunEhl-i Beyt'inden kabul etmekte ittifak halindedirler. Hz. Ali'nin vefatındansonra Emevû - Hâşimû çatışması şiddetlenerek devam etmiş ve KerbelâVak'ası ile büyük bir kırılma meydana gelmiştir. H. I. asırda yaşamış Hz. Ali- Hz. Fatıma evladından hanımlar da bu mücadele de etkin rol oynamışlardır.Türk halkının içselleştirdiği en önemli slamû değerlerden biri deHz. Peygamber'in ailesidir. Ehl-i Beyt hanımlarının ahlaklı, muttakû, münzevû,cesur ve çileli yaşantıları Türk kadınına örnek olmuştur. Ehl-i Beyt sevgisinitarikat yapılanmasının merkezine koyması bakımından en belirgin zümreAlevi -Bektaşilerdir. Ehl-i Beyt hanımlarının mücadeleleri ve örnek hayatlarıbu zümrede diğer tarikat organizasyonlarına nazaran daha farklı ve özgüntelakkû edilmiştir. Onların isimlerini şiirlerde, türkülerde, efsanelerde, gelenekve göreneklerde, yatır ve makamlarda, mimaride, özetle insan olarak ortayakonulan kültürel değerlerde yaşatmışlardır.
Özet (Çeviri)
The members of The Prophet Muhammed?s family are called Ehl-iBeyt. Ehl-i Beyt continues by means of the Ali - Fatıma?s race. Ehl-i Sünnetscholars and their wives who came from the family of Ali-Fâtıma accept hisEhl-i Beyt and they are in agreement. After the death of Ali, the fight betweenEmevû and Hâşimû continues more severely and with the event of Kerbelâ,there occurs a great breaking. The ladies who are the doughters of Ali-Fatıma play effective roles in this struggle.One of the most important slamic values, wich makes Turkishpeople closer to each other, is the family of the Prophet Muhammed. Theladies of Ehl-i Beyt, who are decent, solitary, courageous, are good examplesfor Turkish women. The most specific groop is Alevi - Bektashi, since theyfocus on the love of Ehl-i Beyt in their construction of religious order. Thestruggle and lives of the ladies of Ehl-i Beyt are described differently andorijinally in this group. Their name live on by means of poems, legends,customs, folk dances, tombs, buildings, modes and cultural vawes.