Etimoloji araştırmalarında Sovetskaya Türkologia dergisinin önemi
The importance of the journal of the Soviet Turkologia in etymological research
  1. Tez No: 190753
  2. Yazar: ANARGÜL OMAROVA ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
?Etimoloji Araştırmalarında Sovetskaya Türkologia Dergisinin Önemi?konulu çalışmada, etimoloji üzerine yazılmış makaleler hakkında bilgi vermekve söz konusu çalışmaları Türkiye Türkçesine tercüme ederek Türkolojialanında çalışanlar için başvurabilecekleri bir kaynak oluşturmakamaçlanmaktadır.Çalışma, ?Rusya'da Türkoloji Çalışmalarına Genel Bir Bakış? ve?Etimoloji Araştırmalarında Sovetskaya Türkologia Dergisinin Önemi? adlı ikiana bölümden oluşmakta.Birinci bölümde, Rusya'daki Türkoloji çalışmalarının I. Petro dönemindebaşlayıp, bu alandaki esaslı çalışmaların Sovyetler Birliği döneminde hızkazandığından bahsedilmektedir. Yine bu bölüm içerisinde Sovyetlerdöneminde yayımlanan Sovetskaya Türkologia Dergisi hakkında genel bilgiverilmekte olup, dergide yer alan çalışmaların konularından söz edilmekte vedönemin Türkologları hakkında genel bilgi sunulmaktadır.İkinci bölümde, Sovetskaya Türkologia dergisinde yer alan etimolojiçalışmaları hakkında bilgi verilmekle birlikte, söz konusu çalışmalarıntercümesine yer verilmektedir.?Sonuç? bölümünde derginin öneminden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis, entitled as“The Importance of The Journal of TheSoviet Turkologia in Etymological Research”is to provide Turkologyscientists with a reference source through giving information on the articleson etymology and translating them into Turkish.The thesis consists of two main parts: ?A General Outlook on TurkologyStudies in Russia“ and ”The Significance of The Journal of Soviet Turkologiain Etymology Studies".In the first part, it is mentioned that Turkology studies in Russia startingfrom the period of Peter I, and particularly profound studies, have gainedmomentum during the Soviet era. At the same time, along with providinggeneral information about The Journal of Soviet Turkology published duringthe Soviet period, a general outlook is provided on the Turkology scientists ofthe time and the themes of the research papers in the journal.In the second part, along with backround on etymology studies in TheJournal of Soviet Turkology, enclosed is the translation of those studies.The significance of the conducted research is discussed in theConclusion section.