Antibiyotiklerin sub-minimal inhibitör konsantrasyonlarının bakterilerin ince yapı, morfoloji ve konakçı savunma mekanizmalarına duyarlılıkları üzerine etkisi
The effect of sub-minimal inhibitory concentrations of antibiotics on bacterial fine structure, morphology and susceptibility to host defense mechanisms
- Tez No: 19076
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN JOHANSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada ciprofloxacin ile cefotaxime 'in sub- MIC lar mın S. aureus ve E.coli'nin standart ve klinik örneklerden etken olarak izole edilmiş suşlarınm çoğalmaları üzerindeki etkileri, morfolojileri ve nötrof illerle etkileşimleri üzerinde yaptıkları değişiklikler araştırılmıştır. Canlı koloni sayısı zamana göre değerlendirilerek bakteri lerin çoğalma eğrileri çizilmiştir. Ciprof loxacine'in Sub-MIC'la- rına maruz kalan S. aureus 'un çoğalması üzerinde önemli derecede bir inhibisyon görülmemekle beraber, gizli dönem uzamış, logarit- mik dönemde uzama ve bakteri sayısında azalma gözlenmiştir. Cefotaxim'e maruz kalan E.coli susunda ise kontrol ile karşılaş tırıldığında, çoğalma hızı ve bakteri sayısı bakımından önemli bir fark görülmemiştir. 48Bakterilerin morfolojik değişimleri üç farklı yöntemle farklı ortamlarda incelenmiştir. Antibiyotiklerin sub-MIC'larına maruz bırakılan E.coli suşlarmda uzun filamanlara, Gram'la boyanma özelliğini kaybetmiş, büyümüş ve şişkin hücrelere rast lanmıştır. S.aureuş suşlarmda kontrollara nazaran daha büyük, oval ve küresel şekiller oluştuğu, kümeleşmelerde üzüm salkımı görünümünün bozularak tek tek kokların, tetradların oluştuğu ve hücrelerin yer yer Gram özelliklerini kaybettikleri saptanmıştır. Yine bu bakterilerle antibiyotikli ve antibiyotiksiz ortamda PMN'ların öldürme yetenekleri canlı bakteri sayım yöntemine dayanarak basit olarak incelenmiş ve antibiyotikli ortamda fagositlerin öldürücü etkisinin arttığı ve kalan canlı bakteri sayısında azalma olduğu belirlenmiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effect of sub-MICs of ciprofloxacin and cefotaxime on the growth rate, morphology of the standard strains and clinical isolates of S. aureus and E.coli and the changes they produced on the interaction between the polymorphonuclear cells (PMNs) and bacteria were investigated. The growth curves were obtained by plotting the cfu/ml against time. Although no significant inhibition was observed on the growth of S. aureus exposed to sub-MICs of ciprofloxacin, the length of lag phase and the log phase prolonged, the number of cells in the log phase decreased. The typical exponential in crease in the number of cells was not observed in the log phase. When compared to the control culture, there wasn't a marked difference in the growth rate and the number of cells of E.coli exposed to cefotaxime. 50Morphological chances of bacteria where investigated by using three different methods in different media. E.coli strains exposed to sub-MICs of antibiotics produced long filaments, enlargements, larger cells than controls and loss in Gram stain ing properties. S. aureus strains developed into oval or spherical forms larger than controls; the typical grape like clusters were damaged and 6İngle cocci or tetrads were produced. Loss in their Gram staining ability was also observed to some extent. The killing effect of neutrophils on this bacteria was investigated in media containing the sub-MICs of antibiotics and in antibiotic free media using viable colony counts. An increase in the killing of PMNs in antibiotic containing media was ob served. 51