Cumhuriyete geçiş dönemi değişim sürecinde evlilik kurumu açısından dinin ve hukukun rolü
The role of religion and law in aspect of marriage association in the changing procces in transition to republıc period
  1. Tez No: 190787
  2. Yazar: SEMA ŞARTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİM ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
18. Yüzyılın yarısından itibaren Avrupa'daki gelişmelerden etkilenenOsmanlı Devleti hukuk sahasında yaşanan kanunlaştırma hareketlerinden deetkilenmiş ve Tanzimat'ın ilanından sonra Batı'dan birtakım k a n u niktibaslarına başlanmıştır. Kanunların Batı'dan alınması fikrinden hareketleve dönemin şartları doğrultusunda seküler fikirler gelişmiş ve dinin sınırlarıçizilmeye başlanmıştır.İslam Hukuku çerçevesinde Aile Hukuku alanında Osmanlı Devleti'nde vedaha da geniş düşündüğümüzde İslam Tarihi boyunca ilk kanunlaştırmafaaliyeti 1917 Hukuk-i Aile Kararnamesiyle ortaya konmuştur. Aslında MedeniHukuk alanı 1876 tarihinde Mecelle ile, kanunlaştırma sahasına girmesinerağmen halk arasında farklı mezhep ve din farkı olması, muhtemel itirazlaramaruz kalmamak ve diğerleri kadar acil bir konu olmamasından dolayı 1917tarihine ulaşılmıştır.Ancak dönemin şartları göz ününe alındığında imparatorluğun içindeki zordurum, savaşlar ve farklı görüşlerin ortaya çıkması sonucunda yaşananolaylar sosyal konularda da birçok değişimi beraberinde getirmiş ve öncelikletepeden inme bir şekilde uygulanan kanunlar zamanla halk tarafındanbenimsenmeye başlamıştır.Aile Hukuku alanında referans olarak dini konulardan seküler birdayanağa geçişi 1926 tarihinde Medeni Kanunla görmekteyiz. HalkCumhuriyet'e geçişle birlikte yaşadığı sosyal ve kültürel değişim ortamınaalışmakta birtakım zorluklar yaşamıştır. Aile Hukuku alanında da uzun yıllarbu zorlukların yansımaları görülmektedir. Yeni düzene alışma noktasındaiktibas edilen kanunda birtakım değişiklikler yapılmış, yaşandıkça ortayaçıkan sorunlar doğrultusunda da çözüm yolları aranarak sorunlar aşılmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the half of the 18th century, being influenced by the improvements inEurope, Ottoman Empire was effected by the legalization movements in lawand started a series of law consultations after the proclamation of Tanzimat.With the idea of taking the laws from the West and the conditions of the time,the secular ideas appeared and the borders of the religion were started to bedrown.In Islamic Law the first legalization movement in Ottoman Empire andIslam history, whwn we think largely, was held by Hukuk- Aile Kararnamesi in1917, in family law. In fact,despite the Modern Law joined the legalizationarea with Mecelle in 1876, it was reached up to 1917 because of the religionand sect difference in the public, avoiding the possible refuses and it is not asurgent as the others.Nevertheless, considering the conditions of the time, the events as a esultof the hard position of the empire, wars, and different ideas, brought lots ofchanges and the laws, once practiced by the rulers only, started to beadopted by the publıc.We see Medeni Kanun in 1926as a reference for Family Law. Passingfrom religious items to secular ones. The public had some problems inadopting the social and cultural changes by the passage to the republic. Thereflections of these difficulties had been seen in the Family Law. On the pointof adopting the new formation, some changes were made in the consultedlaw and the difficulties that appeared was tried to be handled whenconfronted.