Mezopotamya'da Ticaret Hukuku (Eski Asur ve Eski Babil dönemleri)
  1. Tez No: 190792
  2. Yazar: YASEMİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yaşantımızda önemli bir yer teşkil eden ticaretin, şekli ve şartlarıdeğişmiş olsa da Eski Mezopotamya kavimlerinde de önemi büyüktü. Öylekitopluluktaki bireyler arasındaki ticari ilişkiler mevcut kanunlara da yansımıştır.Tezimizde ticari mektuplar, borç vesikaları, kira mukaveleleri, ödünçmuameleleri gibi günlük yaşantının iktisadi ve ticari münasebetlerini yansıtanbelgeler dikkate alınarak Mezopotamya kavimlerindeki ticaret hukukuincelenmiştir.Tezimizin giriş kısmında, Mezopotamya kavimlerinde hukuk kavramınınortaya çıkışı ve gelişimine yer verilmiştir. Sumerliler tarafından ilk kez yazılıhale getirilen kanunlar ve kanun yerine geçen reform talimatnameleriincelenmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde, Hammurabi Kanununu ve Ammi-Şaduqa Fermanından yararlanılarak Babil toplumunda yer alan ticarethukuku değerlendirilmiştir.Asur ticaret hukukunu içeren çalışmamızın ikinci bölümünde iseöncelikle Mezopotamya ve Anadolu arasındaki ticari ilişkiler ile ticari faaliyetve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda Kültepe Tabletlerinde yeralan ticari metinlerden ve ulaşmış olduğumuz kaynaklardan faydalanılarakborç verme usulleri, borç senetleri, bankacılık, faizler, vergiler ve kullanılanölçü birimleri açıklanarak yapılan ticaret neticesinde ortaya çıkan hukukayrıca ticari antlaşma metinleri de dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even if the conditions and the forms of commerce, which constitutesan important place in our lives, change, also its importance was so great inOld Mesopotamian Tribes that commercial relations among individuals insociety reflected on current laws. In our thesis considering the documentsreflecting economic and commercial relations of daily life such as commercialletters, documents of loan, leasing contracts, loan transactions, commerciallaw in Mesopotamian Tribes was examined.In Introductory Part of our thesis the appearance and development ofthe concept of law in Mesopotamian Tribes was emphasized. Laws that arerendered in a written form for the first time by Sumerians and reform manualsthat stand for law were examined.In the first part of our study commercial law used in Babylon societywas evaluated by utilizing Hammurabi?s Law and Şaduka Mandate.In the second part of our study comprising Assyrian Commercial lawfirstly, commercial relations between Mesopotamia and Anatolia andcommercial activities and methods were stressed. In this sense, lendingprocedures, bills of debt, banking business, interests, taxes andmeasurement units used were clarified by utiling from commercial texts foundin Kültepe tablets and the sources we obtained and the law system resultingfrom commercial activities was tried to be explained, also consideringcommercial agreement texts.