Devlet muhasebesinde nakit esasından tahakkuk esasına geçiş, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Transformation from cash basis in governmental accounting to accural basis in govermental accounting, experienced problems and solution proposals
- Tez No: 190800
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Ülkemizde 1990'lı yıllarda başlayan çalışmaların sonucunda 2004yılından itibaren tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sistemi uygulanmaktadır.Bu çalışmanın amacı tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sistemini veyaşanan sorunları incelemek ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerigetirmektir. Bu amaçla bu çalışmada devlet muhasebesi ele alınmış,tahakkuk esaslı muhasebe kayıt sistemi ve nakit esaslı muhasebe kayıtsistemi birbirleriyle karşılaştırılarak incelenmiş ve son bölümde ise tahakkukesaslı muhasebe kayıt sisteminde yaşanan sorunlar anlatılarak çözümönerileri üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, the result of the studies beginned in 1990?s, accuralbasis in governmental accounting is used till 2004. The objective of this studyis determined as to investigate accural basis in governmental accounting andproblems of this system and to suggest some solutions about this problems.With this objective, governmental accounting is told, accural basis ingovernmental accounting and cash basis in governmental accounting areinvestigated by comparison and in the last section the problems in accuralbasis governmental accounting is told by suggesting some solution proposalsin this study.