Tekstil sektöründe fiyatlandırma yöntemleri ve bir uygulama
Pricing methods on textile sector and one application
  1. Tez No: 190801
  2. Yazar: KÜBRA AKBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fiyat, bir pazarlama karması elemanı ve işletmelerin tek gelirkaynağıdır bu nedenle işletme yöneticileri bu konuya daha çok önem vermekzorundadır. Fiyatlandırma dinamik bir süreçtir. İşletmeler, fiyatlandırmaamaçlarına karar verdikten sonra, amaçlarına ve pazardaki mevcutkonumlarına uygun fiyatlandırma yöntemlerini tespit ederler. Daha sonraişletme yöneticileri farklı durumlara, müşterilere ve zamana göre gerekenayarlamaları yaparlar.Bu araştırmada, Mersin'de Tekstil Sektöründe çalışan 50 işletmedefiyatlandırma sürecinin nasıl işlediğine ve işletme yöneticilerinin fiyatlandırmayöntemlerini nasıl belirlediklerine cevap verilmeye çalışılmıştır.Araştırma kapsamında Mersin'de yapılan uygulama, işletmelerdemaliyete dayalı fiyatlandırma yönteminin çoğunlukla kullanıldığınıgöstermiştir. Uygulama sonuçları, işletmeler tarafından fiyatlandırmasürecinin çok ciddi değerlendirilmediğine, fiyatlandırma sürecine gerekenözenin verilmediğine, ve dolayısıyla işletmelerin fiyatlandırma sürecinde çokbaşarılı olmadıklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Price is a mix of the marketing and the only income source of the firmstherefore the firm?s managers have to give more importance on this subject.Pricing is a dynamic process. After firms deciding pricing goals, they setpricing methods suitable to pricing goals and their current place in market.After that firm?s managers make needed adjustment according to differentsituations, customers, times.In this research, it is tried to give ansver how do 50 firms which workon textile sector in Mersin operate pricing process and how do firm?smanagers determine pricing methods.The application done in Mersin in this research shows that firmsmostly use cost-oriented method. Application results indicate that pricingprocess is not evaluated most seriously, gived necessary attention to pricingproess and so firms don?t much succesfull in the pricing process.