Kamu mali denetiminde yeniden yapılandırma ve Amerika Birleşik Devletleri uygulaması ile karşılaştırılması
Reconstruction in the public fiscal auditing and comparing with the United States of America's apllication
  1. Tez No: 190799
  2. Yazar: TUNA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP SEBAHAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son dönemde kamusal denetimde mali denetim yerini performansdenetimine bırakmıştır ve performans denetiminin gerekliliği ön planaçıkmıştır.Ülkemizde kamu mali denetimi olarak performans denetimi ön planaçıkmış olmakla birlikte, performans denetiminin uygulanabilirliğinde hemyasal hem de teknik sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde performans denetimiile görevlendirilmiş olan T.C. Sayıştay Başkanlığı performans denetiminegeçiş için çalışmalarına devam etmektedir.Bu çalışmamızın amacı; mali denetim ile performans denetiminkuramsal çerçevesini çizmek, T.C. Sayıştay Başkanlığı'nın özelliklerini,denetim görevlerini incelemek ve performans denetim için yeterliliğini ortayakoymak, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri kamu mali denetim uygulaması ileÜlkemiz kamu mali denetim uygulamasını karşılaştırdıktan sonra önerigetirmektir.Çalışmanın ilk bölümünde; genel olarak denetim kavramları, malidenetim kavramı hakkında bilgi verilmiştir. kinci bölümünde performansdenetimi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk Sayıştayı tanıtılarak, TürkSayıştayı'nın gerçekleştirdiği denetimler hakkında bilgi verilmiş veperformans denetiminin uygulanabilirliği ele alınmıştır. Son bölümde ise ABDSayıştayı ve uyguladığı mali denetim hakkında bilgi verilmiştir ve Türkiyeuygulaması ile karşılaştırma yapılarak, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, performance auditing is preferred instead of fiscal (financial)auditing in Public Auditing System of Turkish Republic. And the necessity ofPerformance Auditing is understood in our country.In the application of performance auditing, both lawful andinfrastructural problems encountered in our country?s Public Auditing System.Turkish Court of Accounts, that is charged to perform performance auditingwith the law 5018, is working to transferring entirely to performance auditing.In our Study, we aim to compare Public Fiscal Auditing System ofUnited States of America with Public Fiscal Auditing System of TurkishRepublic and offering a Performance Auditing Model to Turkish Court ofAccounts. To Achieve this aim, public fiscal auditing, performance auditingand the properties and functions of Turkish Court of Accounts are explained.In the first section of our study, general auditing concepts and fiscalauditing are studied. In second section performance auditing and in the thirdsection Turkish Court of Accounts entirely examined. And in the last section,Fiscal Auditing System of United States of America is compared with TurkishFiscal Auditing System and a Performance Auditing Model is offerred toTurkish Court of Accounts.