Sistematik riskler ve sermaye yapısı: Turizm sektörü üzerine bir uygulama
Systematic risks and capital structure: An aplication on the tourism sektor
- Tez No: 950153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL AKKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı belirsizlik ortamında turizm sektörünün sermaye yapısı belirleyicilerinin değişkenliğinin belirlenmesidir. Çalışmada belirsizlik dönemi olarak Covid-19 pandemisinin yaşandığı dönem kullanılmıştır. Sonrasında Türkiye'de ve dünyada turizm sektörünün genel yapısı ve ekonomideki yeri ile ilgili özet bilgiler aktarılmıştır. Tezin uygulama bölümünde Türkiye'de BİST'e kayıtlı turizm işletmelerinin sermaye yapılarının pandemi öncesi dönemde ve pandemi döneminde nasıl değişkenlik gösterdiği araştırılmıştır. Ek olarak pandemi dönemi kukla değişken ile temsil edilerek pandeminin doğrudan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak Kısa vadeli borç/toplam kaynak, toplam borç/toplam kaynak, uzun vadeli borç/toplam kaynak ve öz kaynak/toplam kaynak değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmada bağımsız değişken olarak net kar/toplam öz kaynak, dönen varlıklar/kısa vadeli borç, net işletme sermayesi, sönen varlıklar/duran varlıklar, satılan malın maliyeti/stoklar, satılan malın maliyeti/net satışlar, net satışlar/ticari alacaklar, faaliyet giderleri/net satışlar ve net kar/toplam aktif değişkenleri kullanılmıştır. Pandemi dönemi ise kukla değişken ile temsil edilerek modele dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda pandemi öncesi dönem ve pandemi döneminde de net işletme sermayesinin kısa vadeli borç/toplam kaynak değişkeni ile negatif ilişkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca pandemi turizm işletmelerinde kısa vadeli borcun azalmasına, uzun vadeli borç ve öz kaynak miktarının ise artmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the variability of the determinants of the capital structure of the tourism sector under uncertainty. In the study, the period of Covid-19 pandemic is used as the uncertainty period. Afterwards, the general structure of the tourism sector in Turkey and the world and its place in the economy are summarized. In the application part of the thesis, it is investigated how the capital structures of tourism enterprises registered on BIST in Turkey vary in the pre-pandemic period and during the pandemic period. In addition, the pandemic period is represented by a dummy variable to determine the direct impact of the pandemic. Short-term debt/total resources, total debt/total resources, long-term debt/total resources and equity/total resources were used as dependent variables. Net profit/total equity, current assets/short-term debt, net working capital, non-current assets/non-current assets, cost of goods sold/inventories, cost of goods sold/net sales, net sales/trade receivables, operating expenses/net sales and net profit/total assets were used as independent variables. The pandemic period was included in the model represented by a dummy variable. As a result of the research, it was found that net working capital was negatively correlated with the short-term debt/total resources variable in the pre-pandemic and pandemic periods. In addition, the pandemic led to a decrease in short-term debt and a decrease in long-term debt in tourism enterprises.