Bozkır kavimlerinin kültür ve mitolojilerinde at
The horse is steppe ethnicals culture and mythology
  1. Tez No: 190850
  2. Yazar: ORHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinin amacı Bozkır Kavimlerinin Kültür ve Mitolojilerindeatın yerini ortaya çıkartmaktır.Bu çalışmada M.Ö. V.yüzyıl ve M.S.IX. yüzyıla kadar Orta Asya Türk Kültürüneait birinci elden kaynaklar incelenerek atın önemi ve işlevi ortaya çıkarılmayaçalışılmıştır.Türkler Dünya Tarihinde atı ilk kez binek hayvanı olarak kullanmış ve at Türklersayesinde Dünya Kültür Tarihine kazandırılmıştır. Türklerin ata önem vermesi onlarınhayatına; siyasal, sosyal, ekonomik, askeri, dinsel, sanatsal ve mitolojik alanlardayansımasına imkan sağlamıştır.Kısaca;1-Atın, hangi kültür coğrafyasında ortaya çıktığı ve yapılan anlaşmalarda vergiolarak atın verilmesi siyasi açıdan atın rolünü göstermektedir.2-Atın, Türklerin eğlence ve festivallerinde yer alması, sütünün içilmesi ve etininyenilmesi sosyal hayatta atın rolünü göstermektedir.3-Atın, Çin ipeği ile değiştirilmesi, özellikle savaş atlarının satılması, atınekonomik açıdan önemine işaret etmektedir.4-Atın, kahramanı ile birlikte gömülmesi, kaderini kahramanının kaderinebağlaması, çeşitli törenlerin yapılması dinsel açıdan atın önemine işaret etmektedir.5-Atın, savaş araç ve gereçlerinde en önemli unsur olması hızından ve gücündenyararlanılması askeri hayatta önemine işaret etmektedir.6-Çeşitli sanat buluntularında atın yer alması sanatsal açıdan atın öneminigöstermektedir.7-Atın, mitolojik hikayelerde yer alması mitolojik açıdan önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this postgraduate study is to show horse?s place in steppe ethnicalsculture and mythology.İn this study, horse?s importance was tried to discover by reseorching the first andsecond hand souices about Middle Turkish Culture up to V. Century B.C. and IX A.C.İn World History Turks used the horse firstly as a riding animal and by this wayhorse was earned to World Culture History. That?s why Turks gave importance to horsepolitically, socially, economically, military, religious, artistic and mythologicallyreflected to their life.Shortly;1-Because the horse was appened in which culturel geography and was given asto payment shows the role in political scene.2-Because the horse took place in Turk?s entertainments and festivals, its milkwas drunk, its meat was eaten; shows the role horse in social life.3-The change of horses with chinese silk, to sell them in meaning of commerce,especially war horses shows the importance in economy.4- Heros were buried with their horses, horses spared the same fatalities with theirowners, and some cereminies show the religious importance of horses.5-Horses were used in wars as weapons, also used because of its speed and powerand this shows the importance in militory life.6-Horse takes place in some old artistic materials the artistic importance.7-Horse takes place in mythlogical stories and show its mythological importance.