16. yüzyıl ortalarında Bursa (A-84 ve A-202 numaralı Bursa Şer'iyye sicillerine göre)
Bursa at the middle of the 16th century (according to the numbered A-84 and A-202 of the Bursa Şer'iyye register)
- Tez No: 190851
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, 16 yüzyıl ortalarında Bursa'nın idari, sosyal veekonomik hayatı, şer'iyye sicilleri verileri ışığında incelenmektedir. VerilerA-84 ve A-202 no'lu Bursa Şer'iyye Sicillerinden sağlanmıştır.Giriş bölümünde; Bursa'nın tarihi, fiziki gelişimi, şer'iyye sicilleri, BursaŞer'iyye Sicilleri ve A-84 ve A-202 no'lu Bursa Şer'iyye sicilleri hakkında bilgiverilmiştir.?İdari Hayat? başlıklı birinci bölümde; Bursa'da yerel idare konusunayer verilmiştir. İdare birimleri, yöneticiler ve yerleşim yerleri tespit edilmiştir.Bunlar sicillere yansıyan yönleri ile izah edilmeye çalışılmıştır.İkinci bölüm ?İktisadi Hayat? olup, Bursa'nın zirai ve ticari hayatınadair veriler değerlendirmeye çalışılmıştır. Tarım, sanayi, ipek ticareti, para bubölümde ele alınan konular arasındadır.Üçüncü bölüm ?sosyal hayat? başlığı altında incelenmiştir. 16. yüzyılortalarında Bursa toplumunun etnik yapısı, aile hayatı ve gündelik yaşamıincelenmeye çalışılmıştır.Sonuç kısmında ise, Bursa şehri ve Osmanlı Devleti'nin idari, sosyalve ekonomik hayatına dair varılan sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This article reviews the administrative, social and economic life ofBursa at the middle of the 16th century with referance of şer?iyye registers.These debts are enabled by A-84 and A-202 Bursa şer?iyye registers.It?s given any informations about history of Bursa, physical growth,şer?iyye registers, Bursa şer?iyye registers and A-84 and A-202 Bursa şer?iyyeregisters .At the first part that named ?administrative life? is told localgovernment, administrative units and urban centers are fixated. These areeluciated according to the şer?iyye registers.The second part is economic life. Datas of the commercial andagricultural lifes of Bursa are appraiseled in this part. Agriculture, Money, thesilk trade, industry are reviewed it this part of article.The 3rd part is named ?social life?. The ethnic origin, family life andcivil time of Bursa in the middle of the 16th century is reviewed.As a result, it is detected the results of the city Bursa andadministrative, social and economic life of Ottoman Empire.