Erişkin periodontitisli bireylerde tedavi öncesi ve tedavi sonrası cep sıvısı değerlerinin karşılaştırılması ve bunların klinik ölçümlerle ilişkisi
- Tez No: 19088
- Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL BALOŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Günümüzde artan klinik, radyolojik ve laboratuvar olanaklarına rağmen periodontal hastalıklar her düzeydeki toplum ve bireylerini etkilemekte ve diş kayıplarının önem li nedeni olarak ağırlığını sürdürmektedir. Periodontal hastalıkların en sık rastlanan formu olan Erişkin Periodontitis genellikle 35 veya daha yukarı yaşlardaki bireylerde görülür. Bu hastalıkta primer etyolojik etken bakteri plağıdır. Günümüzde periodontal hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan klinik ölçümler hassas klinik çalışma ve araştırmalar için yetersiz kalmak' ta ve objektif değerleri bulmakta yeni parametrelere gerek' sinim olduğu ortaya çıkmaktadır. Periodontal hastalık aktivitesi indikatörü olarak son yıllarda özellikle cep sıvv sı ve bunun içerdiği komponentl eri e ilgili çok sayıda çalışmalar vardır. Bunlardan Laktat dehidrogenaz enzimi, periodontal hastalık aktivitesi indikatörü olarak dikkati çeken intracellüler bir enzimdir. Cep sıvısında bu enzimin tespit edilmesi hücre ölümünün, dolayısı ile hastalığın akti vitesinin bir indikatörü olarak düşünülmüştür. Erişkin periodontitisli hastalara uygulanacak flap ve küretaj tedavilerinin, farklı dönemlerdeki klinik indeks değerlerinin birbirleri ile olan ilişkilerinin ve yine bu değerlerin LDH enzimi ile korele olup olmadıklarını ince-?57- lemek, ayrıca periodontal sağlıklı grupla tüm verilerin karşılaştırılması amaçlarımızı oluşturmuştur. Çalışmamızı her iki seksten 44 hasta ile kontrol grubu olarak 31 sağlıklı birey oluşturmuştur. Toplam 44 hastanın 22 adedine modifiye Widman flap operasyonu, 22 adedine ise küretaj tedavisi uygulandı. Çalışma süresince başlangıç, 21. gün ve 3. ay klinik indeks ve LDH enzimi değerleri tespit edildiler. Sonuçta, LDH enziminin diğer klinik indekslerle korele olduğu ve periodontal hastalık aktivitesi indikatörü olarak yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although increasing clinical, radiological and laboratory conditions, periodontal diseases still effect the entire community and cause to the important amount of teeth lose. Adult periodontitis is the most common type of periodontitis and it effects usually individuals which are 35 years old or older. Bacterial plaque is the main cause of this disease. Today, conventional clinical indices are thought insufficient by most of the researhers And, the need for accurate and sensitive objective signs in the assesment of periodontal status has frequently been emphasized. In recent years, lot of researches have been made on gingival crevicular fluid and its components as a periodontal disease activity indicator. Lactate dehydrogenase, an intracellular enzyme, is thought to be a periodontal disease activity indicator. Detection of this enzyme in gingival crevicular fluid maybe an indicator of cell death and consequently an indicator for disease activity. Our aim was to investigate the differences between flap surgery and subgingival curettage therapy by means of conventional indices, to find out if there were any.59' relationship between LDH enzyme activity and these clinical indices, and also to investigate the differences between control and experiment groups, after the end of the therapy. 44 adult periodontitis patients and 31 healthy individuals were involved in our study. 22 patients received flap surgery and 22 patients received subgingival curettage therapy. In the study, clinical indices were taken and LDH analysis were performed on days 0., 21 and 90. It is found that LDH enzyme values are correlated to the clinical indices. As a result, LDH enzyme analysis may be an useful indicator for periodontal disease activity.