M. Awezov'un Abay Joli romanında fiil
Verbs in Abay Joli of M. Awezov
- Tez No: 190876
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 807
Özet
Bu çalı ma Giri , nceleme ve Sonuç bölümlerinden olu maktadır. Konu çokkapsamlı oldu undan her bölümün sonuna De erlendirme kısmı eklenmi tir.Giri bölümünde Abay Jolı romanı ve yazarı hakkında bilgi verildikten sonraKazak Türkçesindeki fiiller ekil bakımından basit, türemi ve birle ik olmak üzereüç ana ba lık altında incelenmi tir.nceleme bölümü üç ana bölüme ayrılmı tır. I.Bölüm'de isimden fiil vefiilden fiil yapma ekleri örnek cümleleriyle birlikte incelenmi tir. II.Bölüm'de fiilçekimleri, isim-fiiller, sıfat-fiiller; zarf-fiiller ve bunların tümünün kullanımözellikleri ile i levleri ele alınmı tır. III.Bölüm'de ise fiillerin hâl ekli ve hâl eksiztamlayıcılarla kullanımı incelenmi ve Türkiye Türkçesindeki kar ılıklarıylamukayese edilmi tir.Sonuç bölümünde tespit edilen özellikler; farklılık ve benzerliklere, kullanımözellikleri ve i levlerine i aret edilerek sıralanmı tır.Bu çalı mada Muhtar Awezov'un Abay Jolı adlı romanında yer alan fiillerbütün yönleriyle incelenmi ve de erlendirilmi tir. Kazak Türkçesi gramerlerindeyanlı incelenen fiillere, de i ik yapılara ve kullanım özelliklerine ayrıca i aretedilmi tir. Fiil yapma ekleri de dahil olmak üzere tüm eklerin örnekleri tüm cümleolarak ele alınmı tır.
Özet (Çeviri)
Present work consists of the Introductory, Studying and Conclusion Parts.Due to comprehensiveness of the topic, in the end of each section the evaluation partwas included.After giving general information about the novel ?Abay Jolı? (Abay?s Courseof Life) in the Introductory Chapter, the verbs in Kazak Language were studiedunder three headings in accordance with existing verb forms such as simple,derivative and compound.Studying Chapter was divided into three sub-chapters. In the first, the noun-to-verb and the verb-to-verb derivational suffixes were studied together withexample sentences. Conjugation, verbal nouns, verbal adjectives as well as adverb-verbs? usage characteristics with functions were taken into consideration in thesecond sub-chapter. In the third one declensional endings used for verb derivationwere studied and comparisons with Turkey Turkish were made.In the Conclusion Part all defined characteristics, differences and similaritiestogether with usage peculiarities and functions were indicated and listed in order.In this work all verbs taking place in the Muhtar Awezov?s Abay Jolı Novelwere studied and evaluated completely. Wrongly studied verbs, different structuresand usage peculiarities in the grammar of the Kazak Language were separatelymarked out. Besides verb derivation suffixes, all suffixes? examples were examinedwithin whole sentence structure.