Geçiş ekonomilerinde özelleştirme ve yabancı sermaye hareketleri
Privatization and foreign capital flows in transition economies
- Tez No: 190907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçiş ekonomileri olarak adlandırılan Merkezi Doğu Avrupa ülkeleri veSovyet Cumhuriyetleri'nin küresel ekonomiyle bütünleşmeye ihtiyacı vardı.Bu bakımdan, bu ülkelerin politika ve ekonomi alanlarında büyük gelişmelerelde ettiği kabul edilebilir. Bu ülkeler, ulusal gelişmeyi sağlamak için yabancısermaye ve özelleştirme alanlarında reformlar yapmaya devam etmekzorundadırlar.Merkezi planlama ekonomilerinin başarısızlığa uğraması sonucunda,geçiş ekonomileri, ekonomilerinde liberalizm sürecine geçişi başlattılar. Busüreç boyunca, devlet girişimlerini azaltma eğilimine girdiler. Merkezi veDoğu Avrupa ülkeleri, ekonomik performansları sayesinde Avrupa Birliği'neüye olma başarısını gösterdiler. Fakat, hızlı bir geçiş programı uygulayanTürk Cumhuriyetleri'nde gerekli başarı sağlanamadı. Bu çalışma, geçişekonomilerinde özelleştirme ve yabancı sermaye hareketleri ile Polonya veMacaristan örneklerini, ayrıca Türkiye'yi içermektedir.Polonya ve Macaristan'da özelleştirme süreci 1990 yılında başladı.Polonya ve Macaristan'daki kapsamlı mülkiyet dönüşüm süreci, 14 yılboyunca birkaç özelleştirme yöntemiyle sağlandı. Özelleştirme gelirleriyabancı yatırımcılar tarafından meydana getirildi. Polonya ve Macaristanekonomisindeki dönüşüm sürecinin, Avrupa Birliği'ne üye diğer ülkelerdekigibi 2006 yılına kadar tamamlanması beklenmektedir. Diğer yandan,Türkiye'de özelleştirme süreci 1980 yılında başladı. Ülkemizde yabancısermaye ve özelleştirme alanlarında reformlar yapıldı. Fakat bu reformlaryeterli değildir. Türkiye yabancı sermaye ve özelleştirme politikalarını yenidengözden geçirmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Türkiye hızlı ve verimliçalışan bir ekonomiye sahip olmak istiyorsa, her şeyden önce, bir yatırımiklimi ve özelleştirme stratejisi yaratmalıdır.
Özet (Çeviri)
Central Eastern European Countries and Soviet Republics which havecalled transitional economies, need to integrate with the global economy. Inthis respect, it can be seen that these countries have achieved greatimprovement in the fields of politics and economics. In order to achieve thenational development, these countries should commit to continue the reformsmade in the fields of foreign capital and privatization.As a result of the failure of centrally planned economies, transitionaleconomies started their transition period to liberalise their economies. Duringthis period, these economies intended to reduce the governmentinvolvement. Due to the economic performances, Central and EasternEuropean countries were succeeded to become a member of EuropeanUnion. However, with the application of rapid transitional programmes, theintended success has not been achieved by Turk Republices. This study hasbeen included in privatization and foreign capital flows in transitionaleconomies and examples Poland and Hungary, besides Turkey.The basis of Polish and Hungarian privatization processes werestarted in 1990. During 14 years of the sweeping process of ownershiptransformation Poland and Hungary have utilised several methodsprivatization. Polish and Hungarian privatization revenues were generated byforeign investors. As a result of transformation process in the Polish andHungarian economies are expected to be completed by 2006 similar toEuropean Union member states. On the other hand, Turkey privatizationprocesses was started in 1980. The reforms made in the fields of foreigncapital and privatization in our country. However, these reforms is notenough. Turkey should reevaluate the policy of the foreign investment andprivatization and make the necessary amendments. If Turkey has an efficenteconomy, it must first create an investment climate and privatizationstrategies.