Türk kamu yönetiminde hizmete alma politikaları
The Policies of personnel recruitment in the turkish public administration
- Tez No: 190912
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
?TÜRK KAMU YÖNETİMİNDE HİZMETE ALMA POLİTİKLARI?SÜHA OĞUZ ALBAYRAKÖZETBu çalışmada, Türk kamu yönetim sistemi içinde kamu hizmetlerine personelalma politikalarının gelişimi analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle kamuhizmeti, kamu yönetimi ve kamu personeli kavramları incelenmiş ve aralarındaki ilişkivurgulanmak istenmiştir. Bundan sonra, yıllar içinde Türkiye'de hizmet almapolitikalarının gelişim evreleri ele alınmış ve şu anda uygulanmakta olan hizmetealma yöntemleri anlatılmıştır.Analiz çalışmalarına göre, Türkiye'de uzun yıllar, kamusal istihdam işsizliği önlemearacı olarak kullanılmıştır. Ancak son dönemde yaşanan ekonomik krizlerin ve kamuyönetimi anlayışındaki gelişmelerin de etkisiyle, sistemin değişmeye başladığı,hizmete almanın liyakat ilkeleri çerçevesinde yürütülmesinin önemli ölçüdebenimsendiği değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
?THE POLICIES OF PERSONNEL RECRUITMENT IN THE TURKISHPUBLIC ADMINISTRATION?SUHA OĞUZ ALBAYRAKABSTRACTThis research paper analyzes the development of personnel recruitmentpolicies of the employees in the civil service within the Turkish Administrative system.In this respect, priority is given to the examination of the issues which are related tothe civil service, public administration and public personnel where the relationbetween those is mainly emphasized. Along with this, the progressive phases ofemployment policies in Turkey are established together with the current employmentmethods.Analyses point out that, for many years public employment is used as a tool toundermine unemployment in Turkey. However, the economic crises anddiversifications in the public administration perspective began to cause a systematicchange which resulted with the adoption of the merit principle in the execution ofemployment methodologies