Avusturya okulunda devlet anlayışı (Hayek özelinde bir inceleme)
The Perseption of government on Austrian school (a specific analysis on Hayek)
- Tez No: 190914
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Siyasal Bilimler, Economics, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru liberal geleneğe olan ilgininyeniden canlanmasına da ki en etkileyici gelişmelerden biride F.A. Hayek'insosyal ve politik yazılarıdır. Hayek bu yazılarında refah devletinin en önemliargümanı olan planlama kavramına karşı çıkmıştır. Bu karşı çıkışınmetodolojik temellerini ise Avusturya ktisat Oklunun sübjektivizm, bireycilik,bilgi ve kendiliğinden doğan düzen gibi ilkeleri oluşturmuştur. Hayek,piyasanın ve toplumun işleyişine yapılacak herhangi bir müdahaleninözgürlükleri yok edeceğini, sistemi totalitarizme götüreceğini savunmuştur vebunu yaparken kurucu rasyonalizmi eleştirerek yerine evrimci rasyonalizmiön plana çıkarmıştır. Buradan hareketle Hayek serbest piyasayı savunarakplanlamacı ve müdahaleci zihniyetleri eleştirmiş, özgürlüklerin en ateşlisavunucusu olmuştur. Hayek'in özgürlük anlayışı hem bireysel anlamda hemde özgürlük anlamında ?bireyin dışarıdan hiçbir müdahaleye ve zorlamayamaruz kalmaksızın serbestçe hareket edebileceği? şeklinde tanımlanannegatif karakterlidir. Siyasi alanda ise özgürlüklerin arttırılmasını bunun içinde kamusal alanın piyasa lehine daraltılarak devletin kanun hakimiyeti altındasınırlandırılmasını öngörmüştür.Bu çalışmanın amacı ise, tüm bunların ışığı altında özgürlükler,serbest piyasanın önemi devletin sınırlarının ve görevlerinin ne olmasıgerektiği gibi konularda, Hayek'in sosyal devlet düzenine yönelttiğieleştirilerden yola çıkarak onun devlet anlayışının bir incelemesini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most salutary results of the throuhgout nineteen century ofrevival intrested in the traditions of liberalism is that F.A. Hayek?s Social andPolitical writings. In this writings, Hayek has against the concept of planingwhich is the basic argument of the Welfare Economics. Methodologicalfundementals of this opposition, which constitute principle of Austrian Schoolof Economics such as subjectivism, individualism, knowladge andspontaneous order. Also Hayek argue that, any intervention in operation ofthe market and sociaty, lead to destruction of freedom and convert thesystem into totalitarianism. In order to defend this idea, he criticizingconstructive rationalism and instead of this emphasis the evolutionaryrationalism. In this manner, Hayek, by defending free market, criticize formentality of planing and intervention and be passionate defender offreedoms. Hayek sees freedom, which is described, negative disposition,both individual meaning and freedom meaning, ?a person is not exposed toany intervention and coercion, who able to behaviour freely?. In the Politicalarea, proposed by Hayek, increasing freedom and contraction of state infavor of the free market and restricted government under the rule of law.Aim of this study, issues such as; freedoms, importance of free marketand what is the requires of the limit and funtions of government, and formmove to this vision, to criticize of Hayek of the social state, investigate whosegovernment concept.