Türkiye'de halk eğitim hizmetlerinin yönetimi ve halk eğitim merkezlerinin etkililiği üzerine alan araştırması
Management of public education servisec and area study on effectivenness of public education centers
  1. Tez No: 190913
  2. Yazar: MEHMET TANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Eğitim hayatın olmazsa olmaz faktörlerinden biridir. Halk eğitimi iseyetişkinlerin fazlasıyla olduğu dünyamızda daha da vazgeçilmezdir.Halk eğitimi halkın bireysel, toplumsal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarınıkarşılamasında önemli rol oynar. Halk eğitimi, bireye yeni bilgi becerikazandıran, bireyin tutumlarını ve bakış açılarını değiştiren, onun hayattabaşarılı olması yeni ortamlara ve durumlara uyum sağlamasına yardımcıolan, kişisel gelişimini sağlayan, mesleki gelişimini sağlayan, yeni meslekedinmesini sağlayan, boş zamanlarını değerlendirme imkanı sunan, ulusalkalkınmaya katkı sağlayıcı insan gücünü yetiştiren ardışık bir eğitimdir. Halkeğitimi örgün eğitime girememiş, örgün eğitimden ayrılmış ya da örgüneğitimden sonra eğitime devam etmek isteyenlere eğitim imkanı sunar. Halkeğitimi esnek, kısa sürede yetişkinin ihtiyacını karşılayıcı olan, gönüllülükesasına dayanan, yetişkinin görüşünü öğrenme ortamına katan bir eğitimdir.Bu tez, halk eğitimi alanında literatüre dayalı ve bilimsel araştırmayı(anket) içeren önemli bir çalışmadır. Türkiye'de Halk Eğitim HizmetlerininYönetimi ve Halk Eğitim Merkezlerinin Etkililiği Üzerine Alan Araştırması? adlıtez iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım iki bölümden meydanagelmektedir. Birinci bölümde halk eğitimin tanımı, halk eğitimini gerektirennedenler, yetişkin eğitimi, halk eğitim programları ve halk eğitimin hukuksaltemelleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'de halk eğitimi tarihselgelişimi, Türkiye'de halk eğitim örgütü, halk eğitimi ve örgün eğitimi ve iletişimüzerinde durulmuştur. Böylece ilk kısımda halk eğitimi alanında literatüredayalı araştırma yapılmıştır.İkinci kısım ise bir bölümden oluşmaktadır. İkinci kısımda yer alanüçüncü bölümde ise ?Halk Eğitim Merkezlerinin Etkililiği Üzerine AlanAraştırması? yer almaktadır. Ampirik kısmı oluşturan bu bölümde Ankarailinde seçilen dört Halk Eğitim merkezindeki ?yönetici, öğretmen ve kursiyer?görüşleri yer almaktadır.Ankara'da mevcut 25 Halk Eğitim Merkezinden 4 tanesi örneklem olarakseçilmiştir. Araştırmada toplam 349 anket geri dönmüştür vedeğerlendirmeye alınmıştır. Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, ve GölbaşıHalk Eğitim Merkezlerinde yapılan araştırmada betimsel (survey) araştırmayöntemi kullanılmıştır.Sonuç ve öneriler ise halk eğitim merkezlerinin etkililiği ile ilgili sonuçlarve yapmış olunan öneriler yer almaktadır.Ayrıca bu tezin ampirik kısmında, öğretmenlerin halk eğitimi (androgoji)alanında eğitim almasının yetişkinlerde öğrenmeye olumlu etki yapacağı,programların süre ve içerik yönden halkın bireysel ihtiyaçlarının dikkatealınması hâlinde daha etkili olacağı, programların iş piyasasının ihtiyaçlarınacevap verecek şekilde güncel olarak hazırlanmasının önemi, esnek birprogram, kurs bitiren kursiyerler hakkında geri bildirim alıp programlarınıngeliştirmenin önemi, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmanın yararlarıüzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important sine qua non factors in life.Public education is more indispensable because the important part of theworld?s population is adults.Public education plays a vital role in order to supply people?sindividual, social, cultural and economical needs. Public education thatobtains new knowledge and skills to a person, that changes a person?sattitude and point of view, that helps a person be successful in life and adapthim/her in new situations and new atmosphere, that provides personaldevelopment, that gives professional development and opens the door ofnew jobs, that gives opportunity to spend free time in a better way, thatimproves man power which helps national development is a sequentialeducation. Public education gives a chance to a person who hasn?t taken partin formal education or who has left informal education or who wants tocontinue his/her education after formal education. Public education is aneducation that is flexible, based on willingness, answers the needs of aperson in a short time and adds adults? points of view to the learningenvironment.This thesis is a study that is based on literature in public educationarea and contains scientific research (questionnaire). It consists of two mainparts: ?Management of Public Education Services? and ?Field Study onEffectiveness of Public Education Centers?. Again the first part of the thesis iscomposed of two parts. In the first part the description of public education,reasons why public education is needed, adults? education, public educationprograms, forensic fundamentals of public education are expressed. In thesecond part, the Historical Development of Public Education, PublicEducation Organization in Turkey, Public Education and Formal Educationand interaction between them are told. So, in the first part a research basedon literature of public education was done.The second main part is composed of only one part. That is ?AreaStudy on Effectiveness of Public Education Centers?. In this empiric part,thoughts of teachers, managers and trainees from four public educationcenters selected in Ankara took place.Four of twenty-five public education centers in Ankara were selectedas samples. In the search, total 349 questionnaires came back andevaluated. In the search that was done in Çankaya, Keçiören, Yenimahalleand Gölbaşı Public Education Centers, descriptive survey method was used.In result and suggestions part, the results related with effectiveness ofpublic education centers and given suggestions were narrated.In addition to this, in the empiric part of this thesis it is said that:If teachers are educated about public education, it helps adults?education in a positive way.If programs are prepared according to time and context focused onpublic?s individual needs, they will be more effective.If programs are prepared according to the needs of market, they willbe more suitable.If programs are flexible, they are well done.If trainees give feedback about programs, it will help to improve themin a better way.If cooperation with NGO is done, the programs will be more useful.