Yeniden yapılandırmanın kamu bankalarının verimliliği üzerindeki etkileri
The Effect of reconstruction on the efficiencies of state banks
  1. Tez No: 190916
  2. Yazar: EMRE TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
iYEN DEN YAPILANDIRMANIN KAMU BANKALARININVER ML L Ğ ÜZER NDEK ETK LER(YÜKSEK L SANS TEZ )Hazırlayan: Emre TOPSAKALÖZETBu çalışmada, Türkiye'de 1997-2005 yılları arasında, kamubankalarının yeniden yapılandırılmalarına yönelik uygulamaların bubankaların verimlilikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.Bankaların verimliliklerinin ölçümünde, Veri Zarflama Analizi (VZA)yönteminden yararlanılmıştır. Tezin uygulama modelinin gözlem kümesiolarak Türkiye'de faaliyette bulunan toplam 11 banka seçilmiştir. Bunların 3'ükamusal sermayeli, 7'si özel sektör sermayeli ve 1'i de yabancı sermayelibankadır. Bankaların seçiminde; tez için belirlenen uygulama döneminintamamında faaliyet göstermiş olması, kriz nedeniyle TMSF bünyesinealınmamış olması ve sektörü temsil edebilecek nitelikte olmalarına dikkatedilmiştir. Seçilen bankaların 2005 yılsonu itibariyle toplam aktif büyüklükleri,sektörün toplam aktif büyüklüğünün %80,3'ünü oluşturmaktadır. Modelin girdive çıktı kümelerinin oluşturulmasında, özellikle yeniden yapılandırmanınoperasyonel verimlilik üzerine etkisinin izlenebileceği kriterlerin seçilmesinedikkat edilmiştir. Girdi kümesi olarak, bankaların dönem içindeki şubesayıları, personel sayıları ve faiz dışı giderleri (diğer faaliyet giderleri); çıktıkümesi olarak, bu bankaların dönem içindeki kredi ve mevduat bakiyeleri ilealınan ücret ve komisyon bakiyeleri seçilmiştir.Bankaların verimliliklerindeki değişimin zaman boyutunu dikkatealabilmek için Malmquist toplam faktör verimliliği endeksi yöntemindenyararlanılmıştır.iiDönemler itibariyle bakıldığında, kamu bankalarının etkinlik açısındansektör genelinden en fazla farklılık gösterdikleri dönemlerin, ekonomik krizinyaşandığı 2000-2001 dönemi ile sektörde yeniden yapılandırmanın başladığı2001-2002 dönemlerinde gerçekleştiği görülmektedir. Kamu bankalarınınekonomik krizden diğer bankalara göre daha olumsuz etkilenmelerinerağmen yeniden yapılandırmanın olumlu etkilerinden daha fazlayararlandıkları sonucuna varılmıştır.Çalışmanın sonuçları, Türkiye'de 2001 yılından itibaren uygulamayakonulan yeniden yapılandırma programının, kamu bankalarının operasyonelverimlilikleri üzerinde olumlu katkısı olduğu tezini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF RECONSTRUCTION ON THE EFFICIENCIES OF STATEBANKS(Master Thesis)Author: Emre TOPSAKALABSTRACTIn this study, the effect of reconstruction on the efficiencies of TurkishState Banks in 1997-2005 is reviewed.In the efficiency analysis of the banks, Data Envelopment Analysis(DEA) method is used. 11 banks in Turkey are selected as the observationset of the implementation model. 3 of them are state-owned, 7 of them areprivate-owned and 1 is foreign-owned. The criteria in selection of the banksare: they must have operated continuously in the period of study, they havenot been taken under the control of regulation authority and altogether theycan represent a substantial share of the total assets of Turkish bankingsystem. The input and output sets of the model are selected with respect totheir ability to show the effect of reconstruction on the operational efficiency.Therefore, the number of branches, employees and total other operatingexpenses are selected as the input set and total credits, savings and totalfees and commissions received are selected as the output set of the model.In taking the time influence on the variation of efficiencies intoconsideration, Malmquist total factor productivity (TFP) index method wasused.The study showed that the biggest difference between efficiencies ofstate banks and other banks occurred in the periods 2000-2001 and 2001-2002. First period was when the financial crises peaked in Turkey and thesecond one is when the reconstruction in banking sector began. It can besaid that, although state-owned banks affected by the crises worse thanprivate-owned banks, they benefited more from the reconstruction program.The results of the study support the argument that the reconstructionprogram started in 2001 in Turkey had positive effects on the operationalefficiencies of State Banks.