AB uyum sürecinde Türkiye'de bölgesel gelişme politikaları
Regional development policies in Turkey in the process of European Union harmonization
  1. Tez No: 190917
  2. Yazar: ABDULLAH SALAHADDİN ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Avrupa Birliği 1 Mayıs 2004 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu, tarihinin enbüyük genişlemesiyle 10 yeni ülkeyi bünyesine katmıştır. Söz konusu ülkeler her nekadar belirli bir gelişmişlik düzeyine sahip olan ülkeler ise de; kendi içlerindekibölgelerarası farklılıkları tam olarak giderememişlerdir. Ayrıca, 1 Ocak 2007 tarihiylebirliğe üye olan Bulgaristan ve Romanya neticesinde ülkemizin durumu daha dazorlaşmıştır. Bu yüzden Türkiye'nin bu hedef doğrultsunda bölgesel farklılıklarıngiderilmesinde başarılı olması için gerekli çalışmaların hızlı ve dikkatli yapmasışarttır.Çalışmada Türkiye'de mevcut olan bölgesel farklılıklar ele alınmış vehükümetlerin bu farklılıkların giderilmesi amacıyla uyguladıkları politikalar elealınmıştır. Ayrıca, bu bölgesel farklılıkların giderilmesi için ülkemizin AB fonlarındanne kadar ve hangi bölgelere yardım sağladığı ve AB Bölgesel Politikasına uyumsürecinde gerçekleştirdiği reformlar ele alınmıştır.Tez genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. lk bölümde, çeşitli bölgetanımlamaları yapılmıştır. Ayrıca bölgesel dengesizlik çeşitleri ve sakıncalarındanbahsedilmiştir. Daha sonra ise; bölgesel kalkınma politikası ve stratejileri elealınmıştır. kinci bölümde ise; 1923'lü yıllardan (plansız dönemlerden) günümüzeyani planlı dönemlere kadar gerçekleştirilen reformlar ele alınmış (projeler,uygulanan reformlar, verilen teşvikler) ve son olarak ta, geçmişten günümüze kadarolan çeşitli sosyo-ekonomik farklılıklar tablolar yardımıyla anlatılmıştır. Üçüncü veson bölümde ise; AB'nin kendi iç bölgesel politikası açıklanarak üye ülkelere, adayülkelere ve diğer ülkere hangi kaynaklardan yardım edildiği açıklanmıştır. Aynızamanda Türkiye'nin AB fonlarından faydalanarak yürüttüğü projeler ve AB BölgeselPolitikasına uyum amacıyla uyguladığı reformlar (kalkınma ajansları, eğitimprogramları v.b.) ele alınmıştır. Son olarak, Türkiye'nin AB Bölgesel Politikasına nekadar uyum sağlayıp, sağlayamadığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ten new countries were converged to the European Union in May 1st, 2004,with the largest enlargement of the Union. In spite of the fact that these countriesare considered as developed countries to some extent, they could not eliminatedifferences in terms of regional development in the country. On the other hand, bythe accession of Bulgaria and Romania in January 1st, 2007, Turkey?s position isgetting more difficult. Hence, Turkey has to be more timely and careful in her studiesto be successful in eliminating regional differences.This study deals with the regional differences in Turkey and the policies thathave been put forward by the government so far. Besides, this study examines theamount of the aids that have been obtained from the European Union in order toeliminate regional differences and in which regions these aids have been used. Thisstudy also examines the reforms that have been realized in Turkey in theharmonization process to EU Regional Policies.This study consists of 3 chapters in general. In the first chapter, there areseveral regional definitions. Besides, samples of regional imbalances and theirdrawbacks are mentioned; and then the regional development policies andstrategies are explained. In the second chapter, the reforms (in terms of projects,execution programs, promotion) that have been realized between 1923?s (the un-planned terms) and today (planned terms) are mentioned and socio-economicaldifferences are explained by help of several tables. In the third and the last chapter,EU?s regional policy is explained and the origins of the aids that are used formember countries, accession and other countries, on the other hand, the projectsthat are executed in Turkey by help of EU funds, and the reforms (developmentagencies, education programs) that are implemented in Turkey in order toharmonized to the EU Regional Polices are clarified. Lastly, it is mentioned howTurkey is accorded to the EU Regional Polices.