İlköğretim II. kademedeki resim-iş dersi müfredat programında yer alan amaçların gerçekleşme durumu
Fullfilment situation of goals taking place in art lesson curriculum program of second grade primary education
- Tez No: 190956
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, lköğretim ikinci kademede, halen yürütülen görsel sanatlardersi müfredat programında yer alan amaçlara ne kadar ulaşıldığı öğrenci açısındantespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada kuramsal boyutta incelemeler ve anket yoluile nitel ve nicel veriler elde edilmiştir.lköğretim 8. sınıflarda yapılacak bu anket için Ankara merkezde birbirindengelişmişlik yönünden farklı düzeyde olması baz alınan üç ilçe seçilmiştir. Seçilen builçelerden random yöntemi ile üç farklı okul ve her okuldan aynı yöntemle birer şubebelirlenmiştir. Anketler uygulandıktan sonra elde edilen verilerin dökümüyapılmıştır.Nicel verilere 5'li likert tipi dereceleme ölçeği kullanılarak geliştirilen anketinistatistiksel çözümlemelerine SPSS ( The Statistical Packet for the Social Seciences)programı ile analiz edilmesi sonucu ulaşılmıştır. Puan ortalamalarınınkarşılaştırılmasında aritmetik ortalama, standart sapma ve t-testi kullanılmıştır.Uygulanan anket ve araştırmalar sonucunda elde edilen veriler GörselSanatlar Eğitimi dersinin amaçlarına ulaşmada okul ortamı ya da çevreolumsuzluklarının kayda değer bir etkileyici faktör olmadığını göstermiştir. Yapılanbu araştırma müfredattaki amaçlara; dış etkilerin tüm olumsuzluklarına rağmen,yapılacak gerçekçi bir programın uzman bir öğretmen tarafından uygulanması ileulaşılabilineceğini ortaya koymuştur.Cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında, kız öğrenciler erkek öğrencilereoranla amaçların gerçekleşme düzeyine daha olumlu baktıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to be assessed how the aims in the currentcurriculum of the visual arts course for the secondary level of the primary educationhave been achieved from the perspective of students. Institutional researches wereconducted in the study and qualitative and quantitative data were obtained throughsurveys and questionnaires.For this questionnaire to be applied to 8th grade classes, three towns wereselected in Ankara, each being at different levels of development. From these threetowns, three schools were selected randomly and one branch from each school withthe same method. The data obtained were documented following the completion ofthe questionnaires.Statistical evaluation of the questionnaire developed by using five-pointLikert Scale for quantitative data was done through the analysis of SPSS (TheStatistical Packet for the Social Sciences) programme. In comparison of the gradeaverages, arithmetical average, standard deviation and t-test were used.The data obtained as a result of the questionnaires and research conductedshowed that the school environment or environmental negative aspects did not play aremarkable role in the achievement of the aims of the visual arts courses. This studyput forward that the aims in the curriculum could be achieved through the applicationof a realistic programme by an expert teacher despite all the negative aspects ofexternal factors.When assessed from the point of sexes, girl students were more positive to theachievement level of the aims than were the boys.