Banka kredi karşılıkları
Provisions of bank loans
  1. Tez No: 190961
  2. Yazar: ELİF DİDEM GÖLCÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezde bankacılık işlemleri, kredi karşılıkları kavramı, Basel I ve Basel IIStandartları, karşılık uygulamalarında yabancı ülkelerdeki ve Türkiye'deki durumincelenmiştir.Bu çalışmada, Türk Bankacılık Sektörü'nden seçilmiş olan dört büyükbankanın 1998-2001 yıllarına ait verileri, kredi karşılıkları yönündendeğerlendirilmiş ve Kredi Karşılıkları Kararnamesi'nin bankalara olan etkileriaraştırılmıştır.Bankaların ihtiyatlı yönetilmesine yardımcı olan karşılıklar, aynı zamandakamuoyunun, bankaların mali yapısı ile ilgili olarak doğru bilgilendirilmesinisağlamaktadır. Ayrılan kredi karşılıkları ile bankalar, olası muhtemel kredikayıplarına karşı tedbir almış olmaktadır. Bu durum hem bankaların hem de malisistemin korunması açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it?s aimed to investigate the serves of banks, provision of loans,Basel I and Basel II Standards and applying of provisions to other country andTurkey.This study discusses four big banks?, which choose in Turkish Bank System,1998-2001 datas appraised to angle of loans provisions and written decree of loansprovisions.Provisions, that help banks to be managed in a conservative way, also supplyright information to public about the banks? financial position. With provisions ofloans, banks take the expedient to opposite of lost credits. This state is veryimportant to protect banks and financial system.