Bankalarca ayrılan kredi karşılıkları ve banka mali tablolar açısından incelenmesi
Credit allowences of banks and study of banks financial statements
- Tez No: 120500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
106 ÖZET Fon akımlarının önemli bir bölümü bankacılık kesimi üzerinden yapılmaktadır. Finansal kuruluşlar uzun yıllardan bu yana çeşitli nedenlerden ötürü birtakım güçlüklerle karşı karşıya kalmışlardır. Bankaların ödeme güçlüğüne düşmesinin başlıca nedenlerinden biri de yetersiz kredi standartları ve kredi risk yönetimidir. Bankalar en iyi şekilde yönetilse bile yine de kayıplarla karşılaşacaklardır. Bankalar faaliyetlerini sürdürebilmek için söz konusu kayıpların gerçekleşme olasılığına karşı gerekli önlemleri almak zorundadırlar. Çalışmamızda risk yönetim araçlarından biri olan kredi karşılıkları ele alınmıştır. Bankaların ihtiyatlı yönetilmesine yardımcı olan karşılıklar aynı zamanda kamuoyunun bankanın mali yapısından doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamaktadır. Karşılıklar kar ve öz sermaye azalmasına yol açarak bankaları, kredilerinin taşıdığı riskler için sermayelerini artırma gereğini ortaya çıkarmaktadırlar. Ayrıca dönem sonu karlarını realize ederek karı azaltmakta daha gerçekçi bir temettü dağıtımına neden olarak kaynakların sistem dışına çıkmasına engel olmaktadır. Sonuç olarak krediler için ayrılan karşılıklar mali sistemin dayanıklılığını artıran bir unsur olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
107 ABSTRACT The most important part of fund flow is made by the bank sector. Financial instutions have faced some kind of difficulties because of various reasons over the years. Insufficient loan standards and loan risk management are the main examples of banking systems payment difficulties. The banks that are even managed in a best way will face to face with losses. In order to maintain their regular daily functions, banks have to take necessary measures for these losses that are talked about. This study discusses the credit allowances which is one of bases of risk management. These allowances, that help banks to be managed in a conservative way, also supply right information to public about the banks' financial positions. Allowances bring out the need of capital increase for loan risks by causing banks profit decline and decapitilization. By making the end of term profit more real, allowances decrease the profits and cause better dividend distribution which prevents the sources to go out of the system. Shortly the allowances for loans must be accepted as a component part of financial system's force.