Banka kredi karşılıkları ve muhasebe uygulamaları
Bank's loan-loss provisions and accounting applications
- Tez No: 120460
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
105 ÖZET Tez çalışmamızda, bankaların kredi ve diğer nitelikteki alacakları için Bankalar Kanunu'na göre ayırmak zorunda oldukları genel ve özel karşılıklar detaylı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Başlangıçta, hangi bilanço kalemleri için genel ve özel kredi karşılıklarının ayrılması gerektiği anlatılmış, daha sonraları ise söz konusu karşılıkların nasıl hesaplanacağı ve nasıl muhasebeleştirileceği örnekler vasıtasıyla açıklanmıştır. Daha sonra, ayrılan karşılıklarla ilgili vergi mevzuatına yer verilmiş, 4672 sayılı Kanun'la yapılan yasal değişiklikle, ayrılan özel karşılıkların kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edildiği, ancak genel karşılıkların ise gider olarak kabul edilmediği belirtilmiştir. Ayrıca, ayrılan genel ve özel karşılıkların kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilip edilmemesiyle ilgili diğer ülke uygulamalarına da yer verilmiştir. Öte yandan, mevcut yasal ve idari düzenlemeler arasındaki çelişkili ve tutarsız hükümlere değinilmiş, uygulamada çok önemli sorunlara yol açan bu tür çelişkilerin ve tutarsızlıkların bir an önce düzeltilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Son yapılan yasal ve idari düzenlemelerle bankacılık mevzuatının takibinin gittikçe zorlaştığı, Bankalar Tekdüzen Hesap Planında yapılması gereken paralel düzenlemelerin yapılmamasının uygulamada önemli muhasebeleştirme sorunları oluşturduğu da ifade edilerek gerek mevcut düzenlemelere işlerlik kazandırmak, gerekse bankalar arasında uygulama birliği sağlayabilmek için Bankalar Tekdüzen Hesap Planında yapılması gereken paralel düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT In our thesis worksheet, it's aimed to investigate the general and private loan provisions which the banks have to reserve from their balance according to the Banks Law. At the beginning, its described that which balance items should be reserved for general and private loan provisions. Then, ifs explained how to calculate and how to account the mentioned provisions by giving examples. After then, the tax legislation about provisions were mentioned. It's stated that reserved private provisions are accepted as an expenditure in determining Corporate Income Tax Assessment, but general provisions are not accepted as an expenditure in determining Corporate Income Tax Assessment by the legal regulation done with the 4672 numbered Law. In addition to these the regulations of the other countries about accepting the reserved general and private loan provisions as an expenditure in determining Corporate Income Tax Assessment is mentioned. On the other hand the contradictory and inconsequent judgements between current legal and administrative regulations are mentioned. This kind of contradictory and inconsequent judgements are causing very important problems in practise, hence they should have been corrected immediately. It's concerned that, with the last legal and administrative regulations, following the banking legislation has become very hard. As a result of not being done parallel necessary regulations for legal chart of account, serious problems can occur in practise of accounting. For this reason, in order to run the regulations and provide the unity in banking applications, parallel necessary regulations for legal chart of account should be done immediately.... -V|j'.--s»--'-,»-j< -“ 3' ”