Ergenlerin aile ilişkilerini algılamalarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The perception of familial relations in adolescents according to a number of variables
  1. Tez No: 190966
  2. Yazar: TUĞBA CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ergenlerin aile ilişkilerini algılamalarının bazı değişkenlere göreincelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili merkezilçelerinden Altındağ, Yenimahalle, Sincan ilçelerinde öğrenimine devam eden 7. ve 10. sınıfergenler ile anneleri oluşturmuştur. Ergenlerin aile ilişkilerini algılamalarının bazıdeğişkenlere göre değişip değişmediğini ölçmek için Bulut (1990)'un geliştirdiği ?AileDeğerlendirme Ölçeği? kullanılmıştır. Aile değerlendirme ölçeğinin sonuçlarınındeğerlendirilebilmesi için ergenlere her bir alt ölçek için x² testi, ergenlerle annelerinin altölçek ortalama puanlarının karşılaştırıldığı Mann-Whitney testi uygulanmıştır.Anketformunun ilk bölümünde ? Kişisel Bilgi Formu?na yer verilmiştir. Bu formda öğrencilerincinsiyeti, doğum tarihleri, kaçıncı sınıf oldukları, kardeş sayıları, doğum sıraları, anne vebabanın yaşıyor olup olmadıkları, öz olup olmadıkları, yaşları, öğrenim durumları vemeslekleri sorulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin kızlara göre problem çözmede daha başarılıoldukları ve 1 kardeş olanların daha rahat problemlerin üstesinden geldikleri görülmektedir.15 yaşını doldurmuş olan ergenlerin daha rahat iletişim kurdukları ve duygularını daha rahatifade ettikleri saptanmıştır. Ayrıca anneleri okur-yazar yada ilkokul mezunu olan ergenleriniletişim kurmada daha başarılı oldukları, anneleri lise yada dengi okul mezunu olanların iseduygularını daha rahat ifade edebildikleri bulunmuştur. lk çocuk olanların genel işlevlerdedaha başarılı oldukları görülmektedir. Problemleri çözme ve iletişim kurmada ergenler veanneleri arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the perception of familial relations inadolescents according to a number of variables.The sampling group was constructed from adolescents continuing their education at 7thand 10th classes in years 2004 and 2005 in Altındağ, Yenimahalle and Sincan, which areamong the central counties of Ankara ,and their mothers. In order to assess if the perceptionof familial relations in adolescents changes according to a number of variables, the ?FamilyAssessment Device? developed by Bulut (1990) was utilized. To assess the output of FamilyAssessment Device, x² and Mann-Whitney tests were applied to adolescents,with which meansubcriteria scores of adolescents and their mothers are compared. A Personal InformationForm was put in the first part of questionnaire. In this form students were asked about theirsexes, dates of birth, years at school, numbers of siblings, birth orders, whether their parentswere alive, whether they were own parents, years of age of parents, and education andoccupations of parents.The study indicates that males are more successful in problem solving, and that oneshaving one sibling could more easily overcome problems. It has been found that adolescentsolder than 15 years of age could more easily communicate and express their feelings.Moreover, it has been found that adolescents whose mothers were literate or elementarywere more successful in communicating , while those having high school graduate motherswere found to express themselves with more ease. Those being first children were found to bemore successful in general functions. A singnificant difference between adolescents and theirmothers was found in problem solving and communicating.