Obez olan ve olmayan kadınlarda tükürük amilaz gen kopya sayısı, nesfatin-1 düzeyi ve beslenme durumu ilişkisi
Relationship between salivary amylase gene copy number, nesfatin-1 level and nutritional status in obese and NON-obese women
- Tez No: 790951
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, obez olan ve olmayan kadınlarda AMY1 gen kopya sayısı, Nesfatin-1 düzeyi ve beslenme durumu ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma 19-50 yaş arası normal vücut ağırlığına (BKİ: 18,5-24,9 kg/m2) sahip (n=40) kontrol grubu ve pre-obez/ obez (BKİ ≥ 25,0 kg/m2) olan (n=45) çalışma grubu ile yapılmıştır. Kadınlara demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 3 günlük besin tüketim kayıtları ve hedonik açlık durumlarını sorgulayan anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel, kalça ve boyun çevresi) yapılmıştır. Bunun yanı sıra bireylerin vücut bileşimi analizi biyoelektriksel empedans ile ölçülmüştür. Daha sonra bireylerin AMY1 gen kopya sayılarının ve Nesfatin-1 hormon düzeylerinin belirlenmesi için tükürük örnekleri alınmış, son 3 ay içerisinde yapılmış biyokimyasal parametreleri hastane kayıtlarından elde edilmiştir. AMY1 gen kopya sayısının belirlenmesinde Kantitatif PCR cihazı, Nesfatin-1 seviyelerinin belirlenmesi için ise ELISA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study planned and conducted to evaluate the relationship between AMY1 gene copy number, Nesfatin-1 level and nutritional status in obese and non-obese women. The study included women aged 19-50 with normal body weight (BMI: 18,5-24,9 kg/m2) (n=40) and pre-obese and obese (BMI≥25,0kg/m2) (n=45). Participants were asked to complete a questionnaire including demographic characteristics, dietary habits, 3-day food consumption records, and hedonic hunger level. The anthropometric measurements (body weight, height, waist, hip, and neck circumference) were performed. In addition, bioelectrical impedance was used to assess their body composition. The participants' AMY1 gene copy numbers and Nesfatin-1 hormone levels were then determined using saliva samples. Their biochemical parameters of the last 3 months were obtained from the hospital records. The AMY1 gene copy number was determined using quantitative PCR equipment, and Nesfatin-1 levels were determined using an ELISA assay.