Ankara'da faaliyet gösteren a grubu seyahat acentalarında çalışmakta olan personelin tüketiciye karşı etik davranışlarını algılama düzeyleri üzerine ampirik bir araştırma
An emprical analysis on the perception level of ethical behaviours of staff -working at a group travel agencies- towards the guest in Ankara
- Tez No: 191014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDAL DEĞİRMENCİOĞL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Ankara'da Faaliyet Gösteren A Grubu Seyahat Acentalarında Çalışmakta Olan PersonelinTüketiciye Karşı Etik Davranışlarını Algılama Düzeyleri Üzerine Ampirik Bir AraştırmaRamazan MENEKŞEYüksek Lisans, Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim DalıTez Danışmanı; Yrd. Doç. Dr. A. Özdal DEĞİRMENCİOĞLUAnkara-2007Araştırmada seyahat acentalarında çalışmakta olan personelin tüketiciye karşı etikdavranışlarını algılama düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara'da faaliyet gösteren 269 A Grubu seyahatacentasında çalıştığı tahmin edilen toplam 1614 çalışan oluşturmaktadır. Örneklem olarak ise232 çalışan tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında acenta çalışanları için anket formukullanılmıştır. Anket formlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışanlarındemografik özellikleri frekans ve yüzde olarak belirtilmiş, acenta çalışanlarının görüşleriarasında fark olup olmadığı çeşitli testlerle kontrol edilmiştir.Araştırma sonucunda;Acenta çalışanlarının etik konusunda yeterli düzeyde olmasa dahi bilgi sahibioldukları,Müşterilere, verdikleri bahşiş doğrultusunda hizmet etmeyi ve yönlendirdikleriişletmelerden komisyon almayı doğru buldukları,Müşterilere ait özel bilgileri kullanmayı, yanlış ve abartılı reklam yapmayı etikbulmadıkları,İşletmeye ait çeşitli malzemeleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmayı vemesai saatleri içerisinde özel işlerini halletmek için iş yerinden izinsizayrılmakta sakınca görmedikleri,Cinsiyet, eğitim durumu ve mesleki eğitim faktörlerinin çalışanların etikalgılamalarında önemli bir değişken olduğu ortaya çıkmıştır.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortayakonulan önerilere yer verilmiştir.Ayrıca bu çalışma, 25-28 Mayıs 2006 tarihlerinde Çanakkale 18 MartÜniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Üçüncü Lisansüstü Turizm ÖğrencileriKongresi'nde 2006 yılında turizm sektörü için yapılan ve sunulmaya layık görülen enbaşarılı 15 yüksek lisans tezinden biri olarak seçilmiş ve bildiri kitabının 990-994 sayfalarıarasında özeti yayınlanmıştır.ABSTRACTAn Emprical Analysis on The Perception Level of Ethical Behaviours of Staff -Working atA Group Travel Agencies- Towards The Guests in AnkaraRamazan MENEKŞEMaster, Tourism Management EducationAdvisor; Asst. Prof. A. Ozdal DEGIRMENCIOGLUFebruary-2007This research was designed to find out the perception level of ethical behaviours ofstaff towards the guests working at travel agencies.Environment of the research was formed by estimated 1614 employees working at269 A Group travel agencies in Ankara and 232 employees were choosen for the sample.There was a survey used for finding out the points of view of employees, which let us learntheir demographic features and also it was controlled by some tests if there was anydifferences between their concepts.As a result it was cleared out that;The travel agent employees had not enough information about ethics and ethicalbehaviours,The employees thought that doing right to serve the guests in accordance withtips they gave and accepted commissions from the shops where they directed theguests,The employees evaluated using the personal information belonging the guestsand misleading and deceptive advertising non ethical.The employees felt free to use the office supplies of the company for their ownpurpose and leave the office to do their own personal works without permission.It is found out that sex, grdaduation status and professional education were suchan important factor for employees' ethical perceives.At the end of the research, suggestion part done by the researcher for the problemsoccured was placed.This research was also voted one of the 15 most successful worth to defend masterthesis prepared for tourism industry in 2006 at The 3rd World Confeence for GraduateResearch in Tourism, Hospitality and Leisure on 25-28 May 2006 which is held byCanakkale 18 Mart University in Canakkale and published on pages 990-994 inAnnouncement Book.
Özet (Çeviri)
Ankara?da Faaliyet Gösteren A Grubu Seyahat Acentalarında Çalışmakta Olan PersonelinTüketiciye Karşı Etik Davranışlarını Algılama Düzeyleri Üzerine Ampirik Bir AraştırmaRamazan MENEKŞEYüksek Lisans, Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim DalıTez Danışmanı; Yrd. Doç. Dr. A. Özdal DEĞİRMENCİOĞLUAnkara-2007Araştırmada seyahat acentalarında çalışmakta olan personelin tüketiciye karşı etikdavranışlarını algılama düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara?da faaliyet gösteren 269 A Grubu seyahatacentasında çalıştığı tahmin edilen toplam 1614 çalışan oluşturmaktadır. Örneklem olarak ise232 çalışan tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında acenta çalışanları için anket formukullanılmıştır. Anket formlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışanlarındemografik özellikleri frekans ve yüzde olarak belirtilmiş, acenta çalışanlarının görüşleriarasında fark olup olmadığı çeşitli testlerle kontrol edilmiştir.Araştırma sonucunda;Acenta çalışanlarının etik konusunda yeterli düzeyde olmasa dahi bilgi sahibioldukları,Müşterilere, verdikleri bahşiş doğrultusunda hizmet etmeyi ve yönlendirdikleriişletmelerden komisyon almayı doğru buldukları,Müşterilere ait özel bilgileri kullanmayı, yanlış ve abartılı reklam yapmayı etikbulmadıkları,İşletmeye ait çeşitli malzemeleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmayı vemesai saatleri içerisinde özel işlerini halletmek için iş yerinden izinsizayrılmakta sakınca görmedikleri,Cinsiyet, eğitim durumu ve mesleki eğitim faktörlerinin çalışanların etikalgılamalarında önemli bir değişken olduğu ortaya çıkmıştır.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortayakonulan önerilere yer verilmiştir.Ayrıca bu çalışma, 25-28 Mayıs 2006 tarihlerinde Çanakkale 18 MartÜniversitesi?nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Üçüncü Lisansüstü Turizm ÖğrencileriKongresi?nde 2006 yılında turizm sektörü için yapılan ve sunulmaya layık görülen enbaşarılı 15 yüksek lisans tezinden biri olarak seçilmiş ve bildiri kitabının 990-994 sayfalarıarasında özeti yayınlanmıştır.ABSTRACTAn Emprical Analysis on The Perception Level of Ethical Behaviours of Staff -Working atA Group Travel Agencies- Towards The Guests in AnkaraRamazan MENEKŞEMaster, Tourism Management EducationAdvisor; Asst. Prof. A. Ozdal DEGIRMENCIOGLUFebruary-2007This research was designed to find out the perception level of ethical behaviours ofstaff towards the guests working at travel agencies.Environment of the research was formed by estimated 1614 employees working at269 A Group travel agencies in Ankara and 232 employees were choosen for the sample.There was a survey used for finding out the points of view of employees, which let us learntheir demographic features and also it was controlled by some tests if there was anydifferences between their concepts.As a result it was cleared out that;The travel agent employees had not enough information about ethics and ethicalbehaviours,The employees thought that doing right to serve the guests in accordance withtips they gave and accepted commissions from the shops where they directed theguests,The employees evaluated using the personal information belonging the guestsand misleading and deceptive advertising non ethical.The employees felt free to use the office supplies of the company for their ownpurpose and leave the office to do their own personal works without permission.It is found out that sex, grdaduation status and professional education were suchan important factor for employees? ethical perceives.At the end of the research, suggestion part done by the researcher for the problemsoccured was placed.This research was also voted one of the 15 most successful worth to defend masterthesis prepared for tourism industry in 2006 at The 3rd World Confeence for GraduateResearch in Tourism, Hospitality and Leisure on 25-28 May 2006 which is held byCanakkale 18 Mart University in Canakkale and published on pages 990-994 inAnnouncement Book.