İlkögretim 8. sınıf öğrencilerinin asit baz konusundaki başarılarına çoklu zeka kuramının etkisinin araştırılması
The effect of the multiple intelligences theory on grade-8 students' achievement in the topic of acid and base
  1. Tez No: 191015
  2. Yazar: NUR GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf fen bilgisi öğrencilerinin asit bazkonusundaki başarılarına ve fen tutumları üzerine geleneksel öğretim yaklaşımınakıyasla Çoklu Zeka Kuramı'nın etkisini araştırmak ve Çoklu Zeka Kuramı'nınilköğretim fen müfredatı açısından uygulanabilirliğini belirlemektir.Ön test-Son test kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu çalışma, 2005-2006eğitim-öğretim yılının ilk döneminde stanbul li, Beyoğlu lçesi, hsan Şeriflköğretim Okulu'ndaki 8-B (N=30) ve 8-D (N=30) sınıflarındaki toplam 60öğrenciyle haftada 3 ders saati, yaklaşık olarak 4 hafta sürmüştür. lk hafta ön testlerve son hafta ise son testler uygulanmıştır. ki sınıftan rasgele seçilen kontrolgrubundaki öğrencilerle geleneksel öğretim yaklaşımına göre; deney grubundakiöğrencilerle ise Çoklu Zeka Kuramı'na göre etkinliklerle dersler işlenmiştir. Her ikigruptaki dersler araştırmacı tarafından yürütülmüş, kontrol ve deney grubuna verileneğitim 7 ders saatinde tamamlanmıştır.Başlangıçta Ön Bilgi Testi, Tutum Anketi ve Başarı Testi uygulanmış, derssunumlarından sonra BT ve TA uygulanmıştır. Böylece iki farklı yaklaşımınöğrencilerin başarıları ve tutumları üzerine etkileri tespit edilmiştir.Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler bilgisayar SPSS programıkullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin değerlendirilmesinde ANCOVA analizive MANCOVA analizi kullanılmıştır. Sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyindedeğerlendirilmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Çoklu Zeka Kuramı'na dayalıöğretim etkinliklerinin öğrencilerin asit baz konusundaki başarılarına ve fentutumlarına anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Multiple Intelligences Theorycompared to the Traditional Teaching Method on grade-8 students? achievement in the topicof acid and base and to indentify the appropriatteness of Multiple Intelligences Theory aspectof the elementary science curriculumIn this study, Pre-Post Test Control Group Design was used. The study, consisted oftotal 60 students from 8-B (N=30) and 8-D (N=30) in Istanbul-Beyoğlu Ihsan ŞerifElementary School, was carried out about 3 normal class-hour in per week, during 4 weeksin 2005-2006 fall semester. It was applied to pretests during the first week and also posttestsduring the last week. The topic of acid and base was taught with students of control group,was randomly selected between two groups, according to the traditional teaching method,while the students of experimental group were taught according to the Theory of MultipleIntelligences. Both the lessons of two groups were carried out by the researcher. Theeducation of control and exprimental group was completed in 7 lesson-hours.In the begining of this study, The Prior Knowledge Test, The Achievement Test andQATS was applied. In the last of the study, AT and QATS applied again probably theposttest. Also this tests were respectively applied to identify the effect of two differentmethods on the students? achievement and attitude toward science.The data obtained from this study were assessed by using cmputer SPSS program. Inassessing the hypothesis, ANCOVA analysis and MANCOVA analysis were used. Themeaningful level of the results was accepted 0,05.The results of statistical analysis indicated that the teaching activities based on theMultiple Intelligences Theory meaningfully contributed on the students? achievement intopic of acid and base and attitude toward science.