İlköğretim 3. sınıf öğrencilerinin sesli okuma hatalarını düzeltmede ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede tekrarlı okuma yönteminin etkisi
The effect of repeated reading method on correcting elementary school third grade students oral reading errors and imroving their reading comprehension skills
  1. Tez No: 191042
  2. Yazar: MUAMBER YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
ÖZETBu araştırmada ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinin sesli okuma hatalarınıdüzeltmede ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede tekrarlı okumayönteminin etkisi incelenmiştir.Araştırma, Ankara'da İhsan Aras İlköğretim Okulu ve Şinasi İlköğretimOkulundan araştırmanın amacına uygun olarak seçilen 4 öğrenciyle yürütülmüştür.Seçilen öğrenciler zekâ, işitsel ve görsel yönden herhangi bir problemi olmamasınarağmen okuma güçlüğü bulunan öğrencilerdir.Seçilen öğrencilere 3. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan ?Tipi? isimliokuma metni ile 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan ?Arslan Kral? isimli okumametni okutturulmuştur. Öğrencilerin okumaları Hata Analizi Envanterine göredeğerlendirilmiş ve okuma seviyelerinin 2. sınıf endişe düzeyinde olduğu tespitedilmiştir.Okuma seviyesi tespit edilen her bir öğrenciye haftada 4 saat olmak üzeretoplam 48 saat tekrarlı okuma yöntemi kullanılarak öğretim sunulmuştur. Öğretimhaftada 2 oturum hâlinde 3 ay devam etmiş ve 24 oturumda tamamlanmıştır.Öğretim, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylı ilköğretim 2. sınıfTürkçe ders kitaplarından seçilen 24 hikâye türü okuma metni ile yapılmıştır.Öğretim, bireysel olarak sessiz bir ortamda yapılmıştır. İlgili hikâye öğrenciylebirlikte 3 kere tekrar edilerek okunmuş, bir nüshası da anne-babasıyla birlikteokuması için eve gönderilmiştir. Öğrencilerin seviyelerine uygun masal kitaplarıseçilmiş ve öğrencilere okutturulmuştur. Her oturumun sonunda öğrencilere ödevolarak bir masal kitabı verilmiş ve öğrencilerden aldıkları kitabı anne-babalarıylabirlikte en az 3 kere tekrarlayarak okumaları istenmiştir. Her bir öğrenciye toplam 35masal kitabı okutturulmuştur.Öğrencilerin okuma ve anlamadaki ilerlemelerini görmek amacıyla 2 haftadabir olmak üzere toplam 6 değerlendirme yapılmıştır. Öğretimin sonunda öğrencilere2. sınıf Türkçe ders kitabından ?Pikniğe Gidiyoruz?, 3. sınıf Türkçe ders kitabındanise ?Güneş Uykuda? isimli okuma parçaları okutturulmuş ve her bir öğrencinin 2.sınıf endişe düzeyinde olan okuma seviyesinin 3. sınıf öğretim düzeyine çıktığıgörülmüştür.ABSTRACTIn this research, effect of repeated reading method is examined in regards ofcorrecting oral reading errors and skills of comprehension what have read of primaryschool third grade students.Research is carried out with 4 students elected in proper with the aim of theresearch from İhsan Aras Primary School and Şinasi Primary School in Ankara.Despite not having any problems with aspects of mentality, auditory and visual,chosen students have reading difficulties.Chosen students were made to read reading text named ?Blizzard? in thethird grade Turkish class book and reading text named ?Lion King? in the secondgrade Turkish class book. Readings of students is evaluated according to ?InformalReading Inventory? and it is found that their reading level is at second gradefrustration level.Each week four hours education total 48 hours using repeated readingmethod, is implemented to every student whose reading level is found. Education iscontinued 2 sessions for a week in 3 months and finished in 24 sessions. Training isperfomed with 24 story reading texts chosen from primary school Turkish secondgrade class texbooks certified by Chairmanship of Teaching and EducationCommission. Training is performed individually in a quiet environment. Every storyis read with student 3 times repeatedly and copy of story is sent to home to read withhis/her parents. Tale books appropriate to students' level is selected and studentswere made to read these books. At the end of the every session a tale book is givento every student to read with their parents at least 3 times repeatedly as a homework.Every student was made to read totally 35 tale books.Once for two weeks and totally 6 evaluations are done to see advances ofstudents in reading and comprehension. At the end of the training students weremade to read reading text named ?We are going to picnic? in the second gradeTurkish class book and reading text named ?Sun at sleep? in the third grade Turkishclass book and it is experienced that every student with second grade frustration levelbefore education has advanced to third grade instructional level.
Özet (Çeviri)
ÖZETBu araştırmada ilköğretim 3. sınıf öğrencilerinin sesli okuma hatalarınıdüzeltmede ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede tekrarlı okumayönteminin etkisi incelenmiştir.Araştırma, Ankara?da İhsan Aras İlköğretim Okulu ve Şinasi İlköğretimOkulundan araştırmanın amacına uygun olarak seçilen 4 öğrenciyle yürütülmüştür.Seçilen öğrenciler zekâ, işitsel ve görsel yönden herhangi bir problemi olmamasınarağmen okuma güçlüğü bulunan öğrencilerdir.Seçilen öğrencilere 3. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan ?Tipi? isimliokuma metni ile 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan ?Arslan Kral? isimli okumametni okutturulmuştur. Öğrencilerin okumaları Hata Analizi Envanterine göredeğerlendirilmiş ve okuma seviyelerinin 2. sınıf endişe düzeyinde olduğu tespitedilmiştir.Okuma seviyesi tespit edilen her bir öğrenciye haftada 4 saat olmak üzeretoplam 48 saat tekrarlı okuma yöntemi kullanılarak öğretim sunulmuştur. Öğretimhaftada 2 oturum hâlinde 3 ay devam etmiş ve 24 oturumda tamamlanmıştır.Öğretim, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylı ilköğretim 2. sınıfTürkçe ders kitaplarından seçilen 24 hikâye türü okuma metni ile yapılmıştır.Öğretim, bireysel olarak sessiz bir ortamda yapılmıştır. İlgili hikâye öğrenciylebirlikte 3 kere tekrar edilerek okunmuş, bir nüshası da anne-babasıyla birlikteokuması için eve gönderilmiştir. Öğrencilerin seviyelerine uygun masal kitaplarıseçilmiş ve öğrencilere okutturulmuştur. Her oturumun sonunda öğrencilere ödevolarak bir masal kitabı verilmiş ve öğrencilerden aldıkları kitabı anne-babalarıylabirlikte en az 3 kere tekrarlayarak okumaları istenmiştir. Her bir öğrenciye toplam 35masal kitabı okutturulmuştur.Öğrencilerin okuma ve anlamadaki ilerlemelerini görmek amacıyla 2 haftadabir olmak üzere toplam 6 değerlendirme yapılmıştır. Öğretimin sonunda öğrencilere2. sınıf Türkçe ders kitabından ?Pikniğe Gidiyoruz?, 3. sınıf Türkçe ders kitabındanise ?Güneş Uykuda? isimli okuma parçaları okutturulmuş ve her bir öğrencinin 2.sınıf endişe düzeyinde olan okuma seviyesinin 3. sınıf öğretim düzeyine çıktığıgörülmüştür.ABSTRACTIn this research, effect of repeated reading method is examined in regards ofcorrecting oral reading errors and skills of comprehension what have read of primaryschool third grade students.Research is carried out with 4 students elected in proper with the aim of theresearch from İhsan Aras Primary School and Şinasi Primary School in Ankara.Despite not having any problems with aspects of mentality, auditory and visual,chosen students have reading difficulties.Chosen students were made to read reading text named ?Blizzard? in thethird grade Turkish class book and reading text named ?Lion King? in the secondgrade Turkish class book. Readings of students is evaluated according to ?InformalReading Inventory? and it is found that their reading level is at second gradefrustration level.Each week four hours education total 48 hours using repeated readingmethod, is implemented to every student whose reading level is found. Education iscontinued 2 sessions for a week in 3 months and finished in 24 sessions. Training isperfomed with 24 story reading texts chosen from primary school Turkish secondgrade class texbooks certified by Chairmanship of Teaching and EducationCommission. Training is performed individually in a quiet environment. Every storyis read with student 3 times repeatedly and copy of story is sent to home to read withhis/her parents. Tale books appropriate to students? level is selected and studentswere made to read these books. At the end of the every session a tale book is givento every student to read with their parents at least 3 times repeatedly as a homework.Every student was made to read totally 35 tale books.Once for two weeks and totally 6 evaluations are done to see advances ofstudents in reading and comprehension. At the end of the training students weremade to read reading text named ?We are going to picnic? in the second gradeTurkish class book and reading text named ?Sun at sleep? in the third grade Turkishclass book and it is experienced that every student with second grade frustration levelbefore education has advanced to third grade instructional level.