İlköğretim öğrencilerinin öğrenme stillerine göre okuma güçlüklerinin giderilmesi
Remediation of reading disabilities of primary school students by learning styles
- Tez No: 429542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 4. ve 5. Sınıf öğrencilerinin sesli okuma hatalarını düzeltmede ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmede öğrenme stillerinin etkisi incelenmiştir. Araştırma, Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçesinde Kışla Mahmut Likoğlu ve Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulundan araştırmanın amacına uygun olarak seçilen 4 öğrenci ile yürütülmüştür. Seçilen öğrenciler zeka, işitsel ve görsel yönden herhangi bir problemi olmamasına rağmen okuma güçlüğü yaşayan öğrencilerdir. Araştırma, örneklemde yer alan her öğrenciyle 32'şer saat olmak üzere, sekiz haftada toplam 128 saat yürütülmüştür. Araştırmada Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış İlköğretim 1,2,3,4,5 ve birinci sınıf düzeyinde ilkokuma kitapları ile alıştırma kitapları kullanılmıştır. Belirlenen 4 öğrenciye Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği uygulanarak öğrencilerin öğrenme stilleri tercihleri belirlenmiştir. Dört öğrenciden üçü işitsel, biri görsel öğrenme stillerini tercih etmişlerdir. İşitsel öğrenme stilini tercih eden 3 öğrenci için belirlenen metinlerden kullanılarak araştırmacı tarafından öğrencilerin okuma düzeylerine uygun vurgu ve hızda ses kayıtları oluşturulmuştur. Öğrencilere metin okunmadan önce bu ses kayıtları kulaklıklar yardımı ile dinletilerek aynı anda metinleri takip etmeleri sağlanmıştır. Uzun metinler için 2 kez dinleme fırsatı verilmiştir. Dinledikten sonra kulaklıklar çıkarttırılarak sesli okuma yapmaları istenmiştir. Eğer öğrenci okuduğu metni, bir önceki okuduğu metinden daha alt bir düzeyde okuduysa öğrencinin metni bir daha kulaklık ile dinlemesi sağlanmış ve tekrar sesli okuma yaptırılmıştır. Bunun yanında kelime kutusu stratejisi kullanılarak okuma esnasında yaptığı hatalar belirlenerek bu kelimeleri düzeltmeleri sağlanmıştır. Görsel öğrenme stilini tercih eden öğrenci için ise; resimle desteklenmiş metinler, renkli harfler ile vurgulanmış kelime, hece ve cümlelerin yer aldığı altı çizilmiş kelimelerin yer aldığı metinler kullanılarak ve öğrencinin kendisinin de gerekli görüldğü yerde renkli kalemler kullanarak altlarını çizdiği metinler kullanılarak öğretim yapılmıştır. Bunun yanında kelime kutusu stratejisi kullanılarak okuma esnasında yaptığı hatalar belirlenerek bu kelimeleri düzeltmesi sağlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; görsel öğrenme stiline sahip öğrenci B.C 'nın çalışma sonunda yapılan son okuma sonucu endişe düzeyinde (%90), işitsel öğrenme stiline sahip öğrenci B.G ve K.D.'nin son okuma sonuçları öğretim düzeyine, öğrenci M.Ş.'nin ise serbest okuma düzeyine geçtiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilere uygulanan öğrenme stillerine göre düzenlenmiş okuma ve anlama etkinliklerinin ilköğretim öğrencilerinde okuduğunu güçlüğünün giderilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of learning styles in correcting primary 4 And 5 Grade students' errors that occur while reading aloud and in developing their reading comprehension skills were investigated. The research was carried out with four students selected in accordance with the purpose of the study from Kışla Mahmut Likoğlu and Mehmet Akif Ersoy Primary Schools in Ereğli district of Zonguldak province. The students selected are those with reading disabilities despite having no mental, auditory or visual problems. The research was conducted for 32-hours with each student in the sample, in total of 128 hours in eight weeks. Approved by the Board of Education and Training, the primers and exercise books at 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th elementary levels were used in the study. The students' learning styles and preferences were identified by applying Marmara Learning Styles Scale to the selected four students. Three of the four students preferred auditory learning style and one preferred visual learning style. Sound recordings were created from the texts determined for 3 students that preferred auditory learning style at an appropriate speed and stress to their reading levels The students followed the texts while listening to the sound recordings with the help of headphones simultaneously. They were given the opportunity to listen to twice long texts. They were asked to read aloud after they were made to take off their headphones. If the student read the text at a lower level than the previous reading of the text, the student was made to listen to the text with headphones once more and to read aloud again. In addition, the errors made by the students during reading were identified by using the word box strategy and they were made to correct those errors. The instruction for the student who preferred visual learning style was carried out through the texts supplemented with pictures and including words, syllables and sentences underlined and highlighted with colourful letters and through the texts underlined by the student with colourful pencils when needed by himself/herself. Moreover the errors made by the student during reading were identified by using the word box strategy and he/she was made to correct those errors. According to the results obtained from the study, after the final reading, the student with visual learning style B.C. had ninety per cent level of concern, the students B.G. and K.D. with auditory learning style were at instructional level and the student M.Ş. with auditory learning style reached the level of free reading. According to findings of the research, reading and comprehension activities organized in accordance with the learning styles and applied to students were found to be effective in eliminating the reading disabilities of primary school students.