İlköğretim 4. sınıf matematik dersinde drama yönteminin öğrencilerin başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The ımpact of drama method on fourth class students at mathematics in a primary school regarding success of students, their attitudes and learning retention
- Tez No: 191047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 4. sınıf Matematik dersi ?Kesirler? ünitesinde uygulanandrama yönteminin öğrencilerin başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına olanetkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Öntest sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak yapılan bu araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı İstanbul İli Küçükçekmece İlçesi'nde bulunan Tayfur Sökmenİlköğretim Okulu'nda yansız olarak seçilen iki 4. sınıf üzerinde yapılmıştır.Deney ve kontrol gruplarının deney öncesi benzerlik derecelerini belirlemek amacıyla,deney ve kontrol gruplarına öntest uygulanmış, 4-C sınıfı öğrencileri deney grubunu; 4-Asınıfı öğrencileri de kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma, 38'i deney grubunda ve 37'sikontrol grubunda olmak üzere toplam 75 öğrenci ile yürütülmüştürAraştırmadan elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi iletoplanmıştır. Uygulama öncesinde, araştırmacı tarafından, drama ders planları oluşturulmuşve deney grubunda uygulanmıştır. Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunda ise,ders planları sınıf öğretmeni tarafından yapılmış ve uygulanmıştır.Bu araştırma sonucunda, başarı ve öğrenmenin kalıcılığı bakımından, deney grubuöğrencileri ile kontrol grubu öğrencileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılıkolduğu; drama yönteminin denek grubunun tutumlarını olumlu yönde etkilediği ortayaçıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the effects of drama method applied in ?Fractions? unit inMathematics course given in 4th grade Primary Education School on student?s success,attitudes and learning retention.Conducted using the pretest and posttest control group experimental pattern, this studyhas been made on two randomly selected 4th grade classes within the 2005-2006 educationalyears in Tayfur Sökmen Primary Education School in Küçükçekmece District of Istanbul.A pretest has been applied on test and control groups for the purpose of determiningthe pre-experiment similarity degrees of test and control groups, students of 4-C constitutedthe test group, whereas the students of 4-A constituted the control group. The research wasconducted on a total of 75 students, with 38 test group students and 37 control group students.Data obtained from the research has been gathered with the achievement testdeveloped by the researcher. Before the application, the researcher has been prepared dramacourse plans and applied on the test group. As for the control group where the conventionalmethod has been applied, course plans have been prepared and implemented by the classteacher.As a result of this study, it has been found that there was a meaningful differencebetween test group students and control group students in term of achievement and learningretention; and that drama method positively affected the attitudes of the subject group.