Matematik eğitiminde türev öğrenimi ve öğretimi ile ilgili sorulmuş bazı etkin sorular ve cevapları hakkında öğrencilerin ve öğretim elemanlarının görüşleri üzerine bir fenomenografik çalışma
A phenomenographic study on the responses of students and instructors about some decisive questions and related answers regarding the teaching and learning of derivatives in mathematics education
- Tez No: 191052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma çalışmasında, yüksek matematiğin temelini oluşturan kalkülüsüntürev konusu ile ilgili dünyanın çeşitli yerlerinden ?Ask Dr. Math.? adlı uluslararasıİnternet sitesine sorulmuş sorulardan bazı etkin olanları ve bunlara verilen cevaplarhakkında, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının görüşleri alınmak suretiyle, kavramyanılgıları, kavramlardaki eksiklikler ve değişik yaklaşımlar araştırılmaktadır. Bununiçin ?Ask Dr. Math? sitesine sorulan sorulardan 12 tanesi seçilerek dikkatlice yazıldıve belirli bir sıraya kondu.Araştırma verilerinin toplanması, nitel araştırmanın fenomenografikyaklaşımına uygun şekilde yapıldı. Toplanan veriler, ?içerik analizi? tekniğiyleanaliz edildi.Araştırma 2005-2006 eğitim öğretim yılında Kara Harp Okulu' nda öğretimgören üç öğrenci ile bu öğrencilere ders veren iki matematik öğretim elemanınınkatılımıyla gerçekleştirildi.Araştırma sonunda elde edilen bulguların matematik öğretimi ve öğrenimiiçin rehber niteliğinde olması hedeflendiğinden, türev öğretimi ve öğrenimine farklıbir bakış açısı getireceği umulmaktadır. Eğer, öğretmenler ve öğretim elemanlarıburada incelenen konulara ve sunulan önerilere dikkat çekerlerse, öğrencilerinkavramsal olarak anlamalarını ve kalıcı öğrenmelerini sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
This study attempts to identify the misconceptions, lack of fullconceptualization, and diverse approaches by surveying the views of some studentsand teachers from all around the world on the questions and answers found in ?AskDr. Math?, an international website, relating to derivation in calculus that constitutesthe core of Advanced Mathematics. For this purpose, 12 questions from ?Ask Dr.Math? have been selected and put in an order.Collection of the data was done in a phenomenographic fashion. The datacollected were analyzed using ?content analysis?.Three cadets who were students at the Turkish Military Academy during2005-2006 academic year and two math teachers who were teaching these cadetsparticipated in this study.It is hoped that the findings of the research will bring a different insight intoteaching and learning of derivation for they are expected to provide guidance inteaching math class. Teachers may enable the students to comprehend conceptscorrectly and effectively provided that they take notice of the subjects studied and thesuggestions presented here.