Lise son sınıf öğrencilerinin karar stratejilerini yordayan bazı değişkenler
Some variables predicting high school senior students decision strategies
  1. Tez No: 191061
  2. Yazar: YILDIZ AY GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili Ziya Gökalp Lisesi, YunusEmre Lisesi ve Güler Şevki Özbek Lisesi son sınıflarında öğrenim gören 169 kız 221 erkekolmak üzere toplam 400 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Analizler sonucunda akılcı olmayaninanç ve durumluk kaygının lise son sınıf öğrencilerinin içtepisel karar stratejileri üzerindebirer yordayıcı değişken olduğu, diğer değişkenlerin (cinsiyet, akademik başarı, sosyoekonomik düzey,sürekli kaygı) ise 0.05 düzeyinde önemli birer yordayıcı değişkenolmadıkları bulunmuştur. Öğrencilerin mantıklı karar stratejilerinin akılcı olmayan inanç,cinsiyet, sürekli kaygı ve sosyo ekonomik düzey bağımsız değişkenleri tarafından anlamlıdüzeyde yordandığı diğer değişkenlerin (akademik başarı, durumluk kaygı) ise 0.05düzeyinde önemli birer yordayıcı olmadıkları bulunmuştur. Kararsızlık stratejisinin iseyalnızca durumluk kaygı değişkeni tarafından yordandığı belirlenmiştir. Bu bulgular, lise sonsınıf öğrencilerinin karar stratejileri üzerinde akılcı olmayan inanç, durumluk-sürekli kaygı,cinsiyet, sosyo ekonomik düzeyin birer yordayıcı değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is examine highschool last grade students decisionstrategies according, sex, academic average, socio economic level, irrational beliefs and state-trait anxiety levels affective variables.In this research the sample consisted of 2005-2006 education year Diyarbakır city ZiyaGökalp Highschool, Yunus Emre Highschool and Güler Şevki Özbek Highschool, last grade179 girl, 221 boy total 400 students. To analys data ?Stepwise Multiple Regression Analysis?tecnique was used. Result of analysis irrational beliefs and state anxiety are effective variableson highschool decision strategies, last grade student impulsive decision strategies. Irrationalbelief, sexualty, socio economic level and state-trait levels are effected by dependentvariables. Students logical decision strategies irrational beliefs, sex, state anxiety and socioeconomic level independent variables are effected, as significant level. Indecisive strategy isonly effected by state anxiety this result show, irrational beliefs, state-trait anxiety, sex, socioeconomic levels are effective variables on highschool last grade students decision strategies.