Kavram geliştirme yönteminin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kelime hazinelerini geliştirmeye etkisi
The effects of concept developing method on improving the vocabulary of 5th class students
- Tez No: 191069
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kavram Geliştirme Yönteminin lköğretim 5. Sınıf ÖğrencilerininKelime Hazinelerini Geliştirmeye EtkisiÖZETBu araştırmanın amacı kavram geliştirme yöntemiyle yapılan kelimehazinesini geliştirme çalışmalarının, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin kelimehazinelerini geliştirme erişisine etkisinin olup olmadığını ve kavram geliştirmeyönteminin ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin özetleme becerilerini etkileyipetkilemediğini ortaya koymaktır.Araştırma, Yozgat ilinde bulunan Fatih lköğretim Okulu ile MillûEgemenlik lköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Fatihlköğretim Okulu öğrencilerinden 25 ve Millû Egemenlik lköğretim Okuluöğrencilerinden 25 öğrenci araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma süresince dörtokuma parçası kullanılmıştır. Her okuma parçasından anahtar kelimeler seçilerek, bukelimeler kavram geliştirme yöntemiyle öğretilmeye çalışılmıştır. Ayrıca her metninsonunda öğrencilerden metni özetlemeleri istenmiştir. Öğrencilerin özetlerinideğerlendirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen bir ölçek kullanılmıştır.Araştırma sonunda bir kısmı çoktan seçmeli sorulardan, diğer bölümü ise klasiksorulardan oluşan bir başarı testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi S.P.S.Sistatistik programı kullanılarak t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre;1. Kavram geliştirme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasındakelimelerin anlamlarının öğrenilmesi açısından anlamlı bir farklılık vardır.2. Kavram geliştirme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasındaöğrenilen kelimelerin kullanımı açısından anlamlı bir farklılık vardır.3. Kavram geliştirme yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi arasındaözetleme açısından anlamlı bir farklılık vardır.4. Kavram geliştirme yöntemi ile ulaşılan kelime öğretim erişisi ile gelenekselöğretim yöntemi ile ulaşılan kelime öğretim erişisi arasında anlamlı birfarklılık vardır.5. Kavram geliştirme yöntemi ile ulaşılan kelime öğretim erişisi cinsiyete görefarklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Concept Developing Method on Improvingthe Vocabulary of 5th Class StudentsABSTRACTThe aim of this research was to determine whether the concept developingmethod was effective to develope the vocabulary of 5th class elementary schoolstudents and to set if it is effective to the summarizing skills of the same group ofstudents.Research was set in Fatih and Millû Egemenlik Elementary Schools inBoğazlıyan / Yozgat among 5th class students of these two schools. 25 studentswere added to research from each school. Lecturer used four reading text during theresearch. Keywords were chosen from the texts and used to teach by conceptdeveloping method. Furthermore, students were asked to summarize the text at theend of the session. A scale was rectified by the researcher to assess the summaries.After assessing the summaries, an achievement test was set to. This test containsboth multiple choice and classical questions. Results of tests? were analised by SPSSstatistics computer program via t-test. According to research results :1. There are meaningful differences between concept developing method(CDM) and traditional teaching ways (TTW) on several points.2. CDM and TTW have differences at the using of declared words.3. These two methods have differences at summarizing.4. Two methods have meaningful differences at the average limits of wordteaching.5. The limits of vocabulary don?t undergo a change due to students? gender.