Türkiye'de işletme birleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve eğitimine ilişkin öneriler
- Tez No: 191068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
işletmeler, toplum çıkarlarına ters düşmemek koşulu ile finansal değerlerini artırarakkorumak ve pay sahiplerine en yüksek temettüyü sağlamak amacı ile faaliyetlerde bulunurlar.Küreselleşme sayesinde günümüzde oldukça küçülen dünyada faaliyetlerine büyüyerekdevam etmek isteyen işletmelerin amaçlarını gerçekleştirmek için son yıllarda en çokkullandıkları yöntemlerden birisi de birleşmelerdir.şletme birleşmelerinin birçok farklı sebebi vardır. Bunlar; sinerji etkisindenyararlanma, rekabette avantaj sağlama, vergi avantajlarından yaralanma, yeni pazarlara girmeavantajından yararlanma, yönetim sorunlarını çözme, finansal yapıyı güçlendirme vb.sebeplerdir. Bu sayılan veya diğer sebeplerden dolayı bir araya gelen işletmeler pazarortamında birçok üstünlükler elde eder. Bu üstünlükler ile işletmelerin, büyüyerek faaliyettebulunduğu ülkelere vergi gelirlerini artırma, insanlara iş imkanı sağlama, teknoloji transferisağlama, eğitilmiş insan sayısını artırma, ülkeye yeni yatırımlar çekme gibi birçok alandayararları dokunur.Yukarıda sayılan nedenler doğrultusunda işletme birleşmeleri ile ilgili bir çokülkenin mevzuatında gerek vergisel boyutta ve gerekse rekabeti engelleyici yapılanmalarkonusunda farklı bir çok yasal düzenleme yapılmıştır. Ülkemiz mevzuatında da tekeloluşturmamak koşulu ile işletmelerin birleşmeleri desteklenmiştir. şletme birleşmeleri ileilgili muhasebe uygulamalarında Türkiye Muhasebe Standartları ile Uluslararası MuhasebeStandartları arasında uyum sağlanması bakımından Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu(TMSK), Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarından ?IFRS 3? nolu standardı aynenkabul etmiş ve uygulamaya koymuştur.Tez'de birleşmelerle ilgili örnek olay olarak Kordsa Sabancı Dupont Endüstriyelplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Sakosa Sabancı Endüstriyel plik ve Kord BeziSanayi ve Ticaret A.Ş'nin birleşmelerine ilişkin TFRS 3 ve IFRS 3'e uygun muhasebeuygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Managements acts according to redound their financial income and provide maximumprofit to shareholders provided that they do not violate social contract. Coalition is the mostpopular method that managements use to maintain their actions in globalization basedshrunken world.There are many reasons in management coalitions. These can be listed as following;using the advantage of synergism effect, gaining advantage in competition environment,having benefits on taxes, introduction to new markets, solving administrative problems,enhancing financial structure, etc. Unified managements gain mastery because of these ormany more advantages. The mastery that managements gain result in many benefits to thecountries they established such as increased tax income in country, more job opportunities tolocal people, transfer of technology, increased number of trained people, new investments incountry.In the light of the reasons of management coalition that listed above many countriesmade many different regulations in legislations about the formations that can blockcompetition. In the legislation of our country management coalition supported provided to notform monopoly. According to establish concordance between Turkish BookkeepingStandards and International Bookkeeping Standards about management coalition Associationof Turkish Bookkeeping Standards accepted the standard numbered ?IFRS3? of InternationalFinancial Reporting Standards and put into application.In this thesis the coalition of Kordsa Sabancı DuPont Industrial Thread and CordFabric Industry and Trade inc. and Sakosa Sabancı Industrial Cord Fabric Industry and Tradeinc. taken as a sample case and bookkeeping applications about this coalition that areconvenient to TFRS 3 and IFRS3 have applied.