Çalışan ve çalışmayan kadınların aile kaynaklarının kullanımına ve yönetimine ilişkin davranışları
Behaviours of employed and unemployed women regarding the utilization and management of family resources
- Tez No: 191074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN TOKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Mersin ilinin Mezitli Beldesi'nde yaşayan kadınların ailekaynaklarının kullanımı ve yönetimine ilişkin davranışlarını saptamak amacıylaplanlanıp, yürütülmüştür. Elde edilen bulgular bağımsız değişkene (kadınlarınçalışma durumları) bağlı olarak ölçülmüş ve yorumlanmıştır.Araştırma bulgularına göre; araştırmaya katılan kadınların 165'i çalışan, 165'içalışmayan olmak üzere toplam 330 kişiden oluşmaktadır. Kadınların % 21,8'iortaokul, % 40,0'ı lise ve %16,1'i üniversite mezunudur.
Özet (Çeviri)
This research was planned and administered with the aim of determining thebehaviours of women who are living in Mezitli Area of Mersin regarding theutilization and management of family resources. Achieved findings are measured andexplained depending on the independent variable (employment status of women).According to the findings of this research, women who participate in theresearch consists of 330 persons of whose 50 percent are employed and 50 percentare unemployed. 21,8 percent of women have middle school and 16,1 percent ofthem have university degree.