Gören ve görmeyen ergenlerin cinsel gelişimleri
Sexual development of blinds and individuals with normal vision
- Tez No: 191073
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, gören ergenlerle görmeyen ergenlerin cinselgelişimlerinde farklılıklar olup olmadığını araştırmaktır.Araştırmanın denekleri 2004-2005 öğretim yılında Ankara ilinde bulunan;Aydınlıkevler Göreneller Görme Engelliler İ.Ö.O; Mitat Enç Görme Engelliler İ.Ö.Oikinci kademe öğrencileri ile Halide Edip ve Cumhuriyet Liselerinde normal vekaynaştırma sınıflarında bulunan, 11-17 yaş arası gören, az gören ve total düzeydegörme yetersizliği olan toplam 137 öğrenci oluştumaktadır.Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için, araştırmacı tarafından geliştirilenbir anket formu uygulanmıştır (Bk. Ek 1). Araştırma verilerinin çözümlenmesindemerkezi eğilim ölçüleri kullanılmıştır.Anket formuyla toplanan veriler tablolara geçirilmiş, her tabloda frekanslar veyüzdeler gösterilmiştir. Ayrıca aralarındaki ilişkinin arandığı değişkenler için Kay-Kare(x²) testi uygulanmıştır.Araştırma bulguları, gören ve görme yetersizliği olan ergenlerin cinselgelişimlerinde farklılıklar olduğu izlenimi vermiştir.SUMMARYThe aim of this research is to understand whether there are any differences inthe sexual development between visual handicapped adolescents with no visualhandicap.The subjects of the research are contituted by 137 students with total, lowvision and no visual handicap between 11-17 years who continued AnkaraAydınlıkevler Göreneller Visual Handicapped Elementary School, Mitat Enç VisualHandicapped Elementary School (the second grade students), Halide Edip andCumhuriyet High School (the studentsin normal and inclusion classes) in 2004-2005education year.During the analysiss of the research data, central tendency measurement unitswere used .The data which were gathered with the poll were recorded on the tables and oneach table frequencies and percentages were shown. Besides, for the variables searchedfor the relation between each other kay-kare (x²) test was caried out.The research findings show that there are differences between the sexualdevelopment of the visual handicapped adolescents and the adolescents with o handicap.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand whether there are any differences inthe sexual development between visual handicapped adolescents with no visualhandicap.The subjects of the research are contituted by 137 students with total, lowvision and no visual handicap between 11-17 years who continued AnkaraAydınlıkevler Göreneller Visual Handicapped Elementary School, Mitat Enç VisualHandicapped Elementary School (the second grade students), Halide Edip andCumhuriyet High School (the studentsin normal and inclusion classes) in 2004-2005education year.During the analysiss of the research data, central tendency measurement unitswere used .The data which were gathered with the poll were recorded on the tables and oneach table frequencies and percentages were shown. Besides, for the variables searchedfor the relation between each other kay-kare (x²) test was caried out.The research findings show that there are differences between the sexualdevelopment of the visual handicapped adolescents and the adolescents with o handicap.