Endüstri meslek lisesi okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik özelliklerine sahip olma düzeyleri (Ankara ili örneği)
Industry occupational high school principals' levels of having transformational laedership characteristics (Ankara province sample)
- Tez No: 191126
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN ŞAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETENDÜSTR MESLEK L SES OKUL MÜDÜRLER N NDÖNÜŞÜMCÜ L DERL K ÖZELL KLER NE SAH P OLMA DÜZEYLER(ANKARA L ÖRNEĞ )Eryılmaz, FahriYüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr.Erdoğan ŞAMAEkim-2006Araştırmada Endüstri Meslek Lisesi okul müdürlerinin dönüşümcü liderliközelliklerine sahip olma düzeylerinin, okul müdürü ve öğretmenlerin görüşlerialınarak çeşitli değişkenler açısından değerlendirilerek belirlenmesi amaçlanmıştır.2005-2006 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerindeki Endüstri MeslekLiselerinde görev yapan 24 okul müdürü ve 2149 öğretmen araştırmanın evrenini,504 öğretmen ise örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada okul müdürlerinde evrenintümüne ulaşılabildiği için örneklem alınmamıştır. Araştırma tarama modelindedir.Veri toplama amacıyla örneklem grubuna dört boyuttan oluşan anket uygulanmıştır.Araştırmaya katılan okul müdürlerinin ve öğretmenlerin kişisel bilgileri tablo halindefrekans ve yüzde olarak verilmiştir. Görüşler arasında fark olup olmadığı T testi, tekyönlü varyans analizi, Scheffe Testi ve Mann Whitney U-Testi ile kontrol edilmiştir.Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda1. Okul müdürleri dönüşümcü liderlik özelliklerine ilişkin kendilerini ?ÇokKatılıyorum? düzeyinde değerlendirmektedirler.2. Öğretmen algılarına göre Endüstri Meslek Lisesi okul müdürleri dönüşümcüliderlik özelliklerini orta düzey sınırında olmak üzere ?Oldukça Katılıyorum?düzeyinde göstermektedirler.3. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik özelliklerine ilişkin kendideğerlendirmeleri ile öğretmenlerin algıları arasındaki fark manidardır.4. Öğretmenler, Endüstri Meslek Lisesi okul müdürlerinin dönüşümcü liderliközelliklerinden idealleştirilmiş etki boyutundaki davranışları göstermedüzeylerini en başarılı bulurken, entelektüel uyarım boyutundaki davranışlarıgösterme düzeylerini en başarısız olarak görmektedirler.5. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderliğin dört boyutuna ilişkin öğretmenalgıları, öğretmenlerin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş ve eğitim düzeyideğişkenlerine göre bir farklılık göstermemektedir. Ancak bütün boyutlardaöğretmenlerin algıları, aynı okul müdürüyle çalışma sürelerine göre anlamlıbir farklılık göstermiştir.v
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINDUSTRY OCCUPATIONAL HIGH SCHOOL PRINCIPALS? LEVELS OFHAVING TRANSFORMATIONAL LAEDERSHIP CHARACTERISTICS(ANKARA PROVINCE SAMPLE)In the study industry occupational high school principals? levels of havingtransformational laedership characteristics was aimed to be determined by takingteacher and school principals? thoughts evaluating different variables.The universe is 24 school principals and 2149 teachers and the sample groupis 504 teachers who work in industry occupational high schools in the centralprovinces of Ankara in 2005-2006 education year. There is no sample grup as all theschool principals are reached. The study model is survey research. In order to gatherinformation, a questionnaire which has four dimensions was practised for the samplegroup. Whether there is a meaningful difference or not is controlled with T test, Oneway variance analysis, Scheffe test and Mann Whitney U-test. In the study themeaningful level is accepted as 0.05.As a result of the research:1. School principals evaluate themselves about their transformational leadershipcharacteristics as in the level of ?I mostly agree?.2. According to teacher perceptions, industry occupational high schoolsprincipals show transformational leadership characteristics in the middle level of ?Iquite agree?.3. There is a meaningful difference between school principals? evaluation ofthemselves and teacher perceptions.4. Teachers find industry occupational high schools principals? levels of showingbehaviours in the dimension of charismatic effect from transformational laedershipcharacteristics most succesful; however, Teachers find principals? levels of showingbehaviours in the dimension of intellectual stimulation most unsuccesful.5. Teacher perceptions about school principals? transformational laedershipcharacteristics? four dimension didn?t show any difference according to the variablesof teachers? gender, age, occupational length of service, levels of branch andeducation. But in all the dimensions, teacher perceptions showed meaningfuldifference according to working hours with the same school principal.vi