İlköğretim 3. sınıf görsel sanatlar dersinde drama destekli eğitimin yaratıcı sürece katkıları
The addition off creativity in the drama suported education at the thrd classes art lessons
- Tez No: 191127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özlem KAYAİLKÖĞRETİM 3.SINIF GÖRSEL SANATLAR DERSİNDE DRAMA DESTEKLİEĞİTİMİN YARATICI SÜRECE KATKILARIÖZETBu araştırmada, 9 yaş grubu öğrencilerinin resim-iş (görsel sanatlar) eğitimi dersineolan ilgi, tutum ve başarısında drama yönteminin etkili olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma için biri deney, diğeri kontrol grubu olan iki sınıf seçilmiştir. Seçilensınıfların sosyo-ekonomik ve başarı düzeylerinin birbirlerine yakın olmasına dikkat edilmiştir.Çalışmalara başlamadan önce iki sınıfa tutum ölçeği ön-testi uygulanmıştır. Yapılanistatistiksel araştırma ile iki grubun resim dersine olan tutumları arasında anlamlı bir farkolmadığı saptanmıştır. Bu da bize iki grup arasında resim-iş dersine karşı tutumda birbirlerineyakın olduklarını göstermektedir.Müfredat doğrultusunda seçilen onbir konu deney grubunda drama yöntemiyle,kontrol grubunda ise geleneksel, sözlü anlatım ve ardından uygulama ile çalışılmıştır. Herkonu ile ilgili yapılan resimler, uzman görüşleri ile hazırlanan değerlendirme ölçeği iledeğerlendirilmiştir. SPSS programı yardımıyla ? t ? testi analizi yapılmıştır. Buna göredeğerlendirme ölçeği toplam puan ortalamaları bakımından deney grubu lehine anlamlı farkolduğunu göstermiştir.Çalışmalar sonrasında deney ve kontrol gruplarına tutum ölçeği son-testiuygulanmıştır. Ön-test de tutum olarak grupların birbirlerine yakın olduğu görülmüştür.Ancak son-test tutum ölçeği sonucuna göre ? t ? testi ile yapılan kıyaslamada deney grubulehine öğrencilerin resim-iş derslerine karşı tutumlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak, drama yöntemi ile resim-iş dersi 9 yaş öğrencilerinin derse olan ilgileriniarttırarak, malzemelerini tam getirerek derse hazır olmalarına yardımcı olmuştur.Yine buaraştırma sonucunda görülmüştür ki, drama ile resim öğrencilerin düşünce bakımından resimyapmaya hazır hale gelmelerine, çalışma disiplini kazanmalarına, resme yoğunlaşmalarına,süreyi verimli kullanabilmelerine, hayal güçlerini, yaratıcılıklarını dışa vuran yorumlaryapabilmelerine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Özlem KAYAİLKÖĞRETİM 3.SINIF GÖRSEL SANATLAR DERSİNDE DRAMA DESTEKLİEĞİTİMİN YARATICI SÜRECE KATKILARIÖZETBu araştırmada, 9 yaş grubu öğrencilerinin resim-iş (görsel sanatlar) eğitimi dersineolan ilgi, tutum ve başarısında drama yönteminin etkili olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma için biri deney, diğeri kontrol grubu olan iki sınıf seçilmiştir. Seçilensınıfların sosyo-ekonomik ve başarı düzeylerinin birbirlerine yakın olmasına dikkat edilmiştir.Çalışmalara başlamadan önce iki sınıfa tutum ölçeği ön-testi uygulanmıştır. Yapılanistatistiksel araştırma ile iki grubun resim dersine olan tutumları arasında anlamlı bir farkolmadığı saptanmıştır. Bu da bize iki grup arasında resim-iş dersine karşı tutumda birbirlerineyakın olduklarını göstermektedir.Müfredat doğrultusunda seçilen onbir konu deney grubunda drama yöntemiyle,kontrol grubunda ise geleneksel, sözlü anlatım ve ardından uygulama ile çalışılmıştır. Herkonu ile ilgili yapılan resimler, uzman görüşleri ile hazırlanan değerlendirme ölçeği iledeğerlendirilmiştir. SPSS programı yardımıyla ? t ? testi analizi yapılmıştır. Buna göredeğerlendirme ölçeği toplam puan ortalamaları bakımından deney grubu lehine anlamlı farkolduğunu göstermiştir.Çalışmalar sonrasında deney ve kontrol gruplarına tutum ölçeği son-testiuygulanmıştır. Ön-test de tutum olarak grupların birbirlerine yakın olduğu görülmüştür.Ancak son-test tutum ölçeği sonucuna göre ? t ? testi ile yapılan kıyaslamada deney grubulehine öğrencilerin resim-iş derslerine karşı tutumlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak, drama yöntemi ile resim-iş dersi 9 yaş öğrencilerinin derse olan ilgileriniarttırarak, malzemelerini tam getirerek derse hazır olmalarına yardımcı olmuştur.Yine buaraştırma sonucunda görülmüştür ki, drama ile resim öğrencilerin düşünce bakımından resimyapmaya hazır hale gelmelerine, çalışma disiplini kazanmalarına, resme yoğunlaşmalarına,süreyi verimli kullanabilmelerine, hayal güçlerini, yaratıcılıklarını dışa vuran yorumlaryapabilmelerine katkıda bulunmuştur.Özlem KAYATHE ADDITION OFF CREEATİVİTY IN THE DRAMA SUPORTED EDUCATION ATTHE THRD CLASSES ART LESSONSSUMMARYIn this search the goal was to find out if the drama management has been effective ornot on interests, approach and attitude to the visual arts education of 9 years old students.There were 2 groups taken, one was experiment and the other one for control. Thesocio-economic levels of the groups were also similar in order to get healthy results.Firstly, an attitude scale pre-test was done for their approach to the visual arts lessonsand found out that the results for both groups did not show a big variation. We could say thatthe attitude of both groups to the painting lessons were close.11 subjects from the curriculum was expreimented for both groups. Drama methodwas used for the ?experiment? group. On the ?control? one, following the traditional verbalway, practiced was done. Every painting was taken into consideration in the frame ofevaluation scales that are arranged by experts. The ? t ? test was applied by SPSS prpgram.According to the results, in favour of ?experiment? group , a reasonable difference wasrealized.After studies, the attitude scale result-test was applied on both groups. As before theresults were similar on first test, the new results were different according to ? t ? testcomparison and was found out that the ?experiment? group students? attitude to the visual artslessons were more efficient & positive.As a result to take their interest to visual arts lessons, Drama management wasextremely effective on 9 years old students. It was achieved that they begin to bring their tools(complete) for the lessons and get ready.It was realized that the drama management on youngsters made their approach andattitude to the lessons more effective, opened their imagination capabilities and supplied themfocusing on issues, having disciplines, using their time efficiently, improving expressionismand making comments abilities.