Limit kavramının öğretiminde bilgisayar cebiri sistemlerinin etkisi
The effect computer algebra systems on teaching limit concept
- Tez No: 191125
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM YALIN, PROF.DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZETL M T KAVRAMININ ÖĞRET M NDEB LG SAYAR CEB R S STEMLER N N ETK SKabaca, TolgaDoktora, Matematik Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanları: Prof. Dr. Şeref M RASYED OĞLU,Prof. Dr. Halil brahim YALINARALIK-2006Bu araştırmada, genel matematik konularının temel yapı taşı olaraknitelendirilebilecek olan limit kavramının öğretiminde Bilgisayar CebiriSistemlerinden Maple programının kullanımının etkileri incelenmiştir. Bu amaçla,Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünün birinci sınıföğrencilerinden 30 öğrenci seçilmiş ve genel matematik konularına yönelik hazırbulunuşluklarının ve matematiğe yönelik ön-tutumlarının eşit seviyede olduğu tespitedilen 15'er kişilik iki grup belirlenmiştir. Bilgisayar Cebiri sistemlerinin etkisinigözlemlemek amacı ile araştırma gruplarından birisine sadece yapılandırmacıöğretim ilkelerine göre ders verilirken diğer grup aynı zamanda Maple programıyardımı ile araştırmacı tarafından geliştirilen yazılımlardan yararlanmıştır. 28 derssaati süren bir ders anlatımının ardından son testler ve son tutum ölçeği uygulanmış,elde edilen nicel veriler uygun parametrik ve non-parametrik istatistik testleri ileanaliz edilerek bazı nitel verilerin de desteği ile yorumlanmış ve aşağıdaki sonuçlartespit edilmiştir.Genel başarı ele alındığında BCS desteğinden yararlanan grup diğer gruptandaha yüksek ortalamaya sahip olsa da bu farkın istatistiksel anlamlılığının olmadığıtespit edilmiştir.BCS kullanan grubun diğer gruba göre .05 anlamlılık düzeyinde daha yüksekbir kavramsal anlama düzeyine ulaştığı tespit edilmiştir.BCS desteğinin, matematiğe yönelik tutuma anlamlı düzeyde olumlu biretkisinin olduğu belirlenmiştir.Erkeklerin bilgisayar kullanımına daha meyilli olduğu ve erkek öğrencilerin,kız öğrencilere göre BCS desteğinden anlamlı düzeyde daha fazla yararlandığı tespitedilmiştir.Yapılandırmacı öğretim prensipleri doğrultusunda kazandırılması hedeflenenileri düzey matematiksel becerilerin öğretilmesi amacı ile tasarlanan öğretimortamında BCS kullanımı öğrencilerin daha iyi motive olmasını sağlamıştır.Araştırmada elde edilen yukarıdaki bulgular ayrıntılı bir şekildeyorumlanarak çalışmanın sonunda çeşitli önerilere yer verilmiştir.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF COMPUTER ALGEBRA SYSTEMSON TEACHING LIMIT CONCEPTKabaca, TolgaPhD Thesis, Mathematics Education DepartmentSupervisors: Prof. Dr. Şeref M RASYED OĞLU,Prof. Dr. Halil brahim YALINDECEMBER-2006In this research, the effects of using Maple software, which is one of theComputer Algebra Systems, are examined while teaching limit concept which is thefundamental of other calculus concepts. 30 freshmen students from Mathematicsdepartment of Uşak University Arts and Literature Faculty are selected as researchgroup. This research group divided into two groups whose pre-calculus knowledgeand attitudes towards mathematics are equivalent. One of these groups had been tookthe calculus course in a constructivist environment. The other group had been tookthat course also in constructivist environment by using some interactive worksheetsand applets advanced by researcher by using Maple software. After a 28 hourscourse, post-tests and post-attitude scale had been applied to the groups. Thequantitative data was analyzed by using appropriate parametric and non-parametricstatistical tests. Briefly, the following results had been determined by the support ofsome qualitative data.Although the CAS group?s general achievement is slightly higher then the othergroup, this difference is not statistically significant.It is determined that CAS group?s conceptual understanding level issignificantly higher then the other group. (p = .011 < .05)It is also determined that CAS support is significantly effective on attitudestowards mathematics.Gender difference is also important in using CAS for learning. It is found thatCAS materials are significantly useful for boys. CAS is not effective on the girls?achievement.Using CAS materials while designing a constructivist learning environmenthad been more easily motivate the students towards learning mathematics.The above results had been examined in detail. By this way, somesuggestions had been proposed for further studies.iii