Aile yaşam merkezindeki kurslara katılan kadınların kursa devam etme nedenleri ve memnuniyet durumlarının araştırılması
Researc on satisfaction levels and continuation reasons of women who participated in course delivered at the family life center
  1. Tez No: 191130
  2. Yazar: ŞENGÜL TIRINOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİME ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETA LE YAŞAM MERKEZ NDEK KURSLARA KATILAN KADINLARINKURSA DEVAM ETME NEDENLER VEMEMNUN YET DURUMLARININARAŞTIRILMASITırınoğlu, Şengül B.Yüksek Lisans Tezi, Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nedime ŞanlıKasım-2006Bu araştırma, Aile Yaşam Merkezindeki (AYM) kurslara katılan kadınlarınkursa devam etme nedenleri ve memnuniyet durumlarını saptamak amacıylaplanlanıp yürütülmüştür. Araştırma tarama modeliyle yapılmıştır. Araştırma evrenini;Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kültür Daire Başkanlığına bağlı AYM'deki 2006 yılında kayıtlı 2600 kadın üye, örneklemi bu üyelerden araştırmayakatılmayı kabul eden 250 kadın kursiyer oluşturmaktadır. Veriler anket yoluylatoplanmıştır. Anket iki bölüm ve 27 sorudan oluşmuştur. Anketlerle elde edilenveriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre; araştırmaya katılanların %64.8'i Etimesğut'taoturmakta, yarıya yakını 30-39 yaşlarında ve yüksekokul mezunudur. Kursiyerlerinçoğunluğu evli olup, kendilerini orta gelir düzeyinde görmekte, kursiyerlerin%56.4'ü çalışmamaktadır. Kursiyerlerin çoğunluğu bedensel ve ruhsal daha sağlıklıolmak için, yarıya yakını boş zamanını değerlendirmek, içinde bulunduğu stres vesıkıntıdan uzaklaşıp rahatlamak, yeni bilgi ve beceriler kazanmak için kurslarakatılmaktadır. Bu katılma nedenlerinde; kursiyerlerin eğitim düzeylerinin, medenidurumlarının ve çalışma durumlarının etkili olduğu saptanmıştır. Kursiyerler en çoksportif kursları tercih etmekte, katıldığı kurs çeşidinde ise eğitim düzeyi, medenidurum ve çalışma durumunun etkili olduğu bulunmuştur. Kursiyerler kurslarakatılarak; stres ve sorunlarından uzaklaşıp rahatladığını, kendini bedensel olarakdaha sağlıklı ve daha mutlu, huzurlu hissettiğini belirtmiştir. Katılanların eğitimdüzeyi, medeni durum ve çalışma durumunun kursların sağladığı faydalarıyla ilgiligörüşlerinde etkisi önemli bulunmuştur. Kursiyerlerin çoğunluğu kursa katılmakararını kendileri vermekte, kurs süresini yeterli bulmakta ve kursa gelmesinizorlaştıran bir neden olmadığını belirtmektedir. Araştırmaya katılanların büyükçoğunluğu, katıldığı kurslardan memnun, kurslarda verilen bilgi-beceri ve hizmetleriyeterli bulmaktadır. Kurslardan daha çok kişinin faydalanması için kursiyerler dahaçok broşür ve ilanlar ile radyo ve televizyon yayınları aracılığıyla duyuruyapılmasının etkili olacağını belirtmektedir. Kursiyerlerin çoğunluğu mevcut kursçeşitlerini yeterli bulmakta, kursun fiziki ortam özelliklerinden havalandırma hariç;aydınlatma, ısıtma, genişlik ve dekorasyonu iyi/çok iyi, kursun verildiği sınıf-atölyenin donanımını ise yeterli bulmaktadır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESEARCH ON SATISFACTION LEVELS AND CONTINUATIONREASONS OF WOMEN WHO PARTICIPATED IN COURSES DELIVEREDAT THE FAMILY LIFE CENTERTırınoğlu, Şengül B.Family Economy and Nutrition Training Science Discipline Graduate Thesis,Thesis Consultant: Assistant Professor Dr. Nedime ŞanlıNovember-2006This research has planned and executed for the purpose of determining thereason for continuing attendance and satisfaction levels of women who participatedin courses delivered at Family Life Center (FLC). The research performed with thescanning method. Research realm was 2600 female member registered in 2006 toFLC that is connected to the Metropolitan Municipality Ministry of Education Artand Culture. Sampling was construed by including 250 women trainees whoaccepted to participate in the research. Data were collected by means of surveyapplications. The survey consisted of 2 sections and 27 questions. Data obtainedthrough surveys has been analyzed by using SPSS package programs.According to the findings of the research; 64.8% of the participants leaved atEtimesğut district, nearly half of them were aged 30-39 and graduated from acollage. Most of the trainees being married, considered themselves as being amongmiddle-income level, and 56.4% of the trainees were unemployed. Among thetrainees, participation reasons of most of them to FLC, were to be bodily andmentally healthier, of half of them for free time activity, to relieve of their stress andannoyance, to learn new things and acquire new skills. It was determined thattrainees? education levels, marital status, and employment status were effective ontheir decision to participate in FLC. Participants mostly preferred to join to sportivecourses. It was found that the trainees? education levels, marital status, andemployment status were effective on their participation decision. Trainees indicatedthat by joining those courses, they relieved from their stress and problems andrelaxed, and bodily and mentally felt more peaceful and happy. Education levels,marital status, and employment status of the participants were effective on theirappreciation of benefits they gained from those courses. Most of the trainees hadmade their decision to join the courses by themselves, thought that the courses periodwere sufficient, and declared that there were no any obstacle preventing them fromcoming and joining to those courses. Great majority of the research participants weresatisfied with the courses they joined, found the information delivered and skillsacquired as sufficient. Trainees suggested more advertisement of the FLC course tobe performed by distributing booklets and notices together with the announcementsthrough radio, TV programs, in order to ensure more people to be aware of the thosecourses and take the advantage of them. Most of the participant found the presentcourse variety as sufficient, and assessed the air conditioning, which was one of thephysical environment conditions, illumination, heating, and decoration as good/very,class rooms-workshops equipment as sufficient.