Fuzzy Topsis yöntemiyle insan kaynağı seçiminde adayların değerlemesi ve bir uygulama
Assessing candidates in human resource selection with Fuzzy Topsis method and an application
- Tez No: 191172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZETÇalışmanın amacı, bulanık ortamlarda grup kararı vermede yararlanılan FuzzyTOPSİS yöntemini tanıtmak ve insan kaynağı seçiminde adayların değerlemesine yönelik biruygulamayla yöntemin işleyişine açıklık kazandırmaktır. Uygulama yaklaşık sekiz aysürmüştür. Bu amaçla, bir alışveriş merkezinde işletme yöneticilerinden oluşan jürilermülakatlarda, karar kriterlerini ve bu karar kriterlerine göre satış elemanı adaylarını dilseldeğişkenler yardımıyla değerlendirmişlerdir. Değerlendirmelerde elde edilen veriler üçgenbulanık sayılara dönüştürülmüş ve Fuzzy TOPSİS yönteminin algoritmasında kullanılmıştır.Satış elemanı adayları, hesaplanan yakınlık katsayılarına göre en iyiden en kötüye doğrusıralanmışlardır. Mülakatlar, farklı adaylara farklı jürilerce farklı zamanlardagerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, dilsel değişkenler yardımıyla değerlemelerin yapıldığı Fuzzy TOPSİSyöntemi kullanılarak daha doğru ve etkin grup kararı vermek mümkün olabilmektedir.Çalışma ayrıca Fuzzy TOPSİS yönteminin insan kaynağı seçiminde oldukça kullanışlı biryöntem olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe purpose of the study is to introduce Fuzzy TOPSIS method which utilizes groupdecision-making in fuzzy environments and clarify the method?s process with an applicationincluding assessment of candidates in human resource selection. The application took abouteight months. For this purpose, juries composed of firm managers in a shopping mall hadevaluated the decision criteria and also salespeople candidates subject to them throughinterviews by using linguistic variables. Data gained from these evaluations transformed totriangular fuzzy numbers and used in Fuzzy TOPSIS method?s algorithm. Salespeoplecandidates were ranked from the best to the worst with respect to the calculated closenesscoefficients. The interviews were applied to different candidates by different juries at differenttimes.In conclusion, it can be possible a more accurate and effective group decision-makingby using Fuzzy TOPSIS method that assesses linguistic variables. The study also shows thatFuzzy TOPSIS method can be rather useful method for human resource selection.