Objectification of woman and nature in Charlotte Brontë's Jane Eyre
Charlotte Brontë'nin Jane Eyre adlı eserinde kadın ve doğanın nesnelleştirilmesi
  1. Tez No: 658041
  2. Yazar: YILDIZ MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KANYKEI KALIEVA, PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümü teorik arka planla başlamaktadır. Bu bölümün ilk kısmında ekofeminizmin ne olduğunu ele alınıyor. Birinci bölümün ikinci yarısında ise on dokuzuncu yüzyıldaki kadın meseleleri inceleniyor. Bu bölüm, Viktorya dönemindeki kadınların rollerine, haklarına ve meşgalelerine vurgu yapıyor. Daha sonra çalışma, sanayi devrimi ve kapitalizmin erkekler, kadınlar ve doğa üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Tezin ikinci bölümünde sanayileşmenin erkeklerin tutumlarına etkileri incelenmiştir. Bu bölümde çalışma, romandaki eril-egemen kültürün sanayi devrimi ile beraber şekillenmesini araştırıyor. Daha sonra bu bölüm, Jane Eyre eserinde erkeklerin kadınlara ve doğaya yaklaşımını ekofeminist bir bakış açısıyla analiz ediyor. Bu bölüm, romanda üstün ve baskın olmanın erkekler için en önemli faktör olduğuna ışık tutuyor. Romanda erkeklerin toriteye ulaşmak için kadınları ve doğayı nesnelleştirdiği gözlemleniyor. Üçüncü bölümde tez, Jane Eyre romanında kadının ve doğanın nasıl kavramsallaştırıldığına odaklanıyor. Çalışma, kadın ve doğanın benzer şekilde kavramsallaştırıldığının altını çiziyor. Kadın ve doğa üreme, doğurganlık ve toplumsal alandaki pasifliklerinden dolayı birbirlerine yakın görülürler. Bu gerçek, kadın ve doğa arasında yakın bir ilişki oluşturur. Kadınlar doğanın gerçek değerini bilirler; ve onlar doğanın dünyadaki yaşamın devamlılığını sağladığının farkındadırlar. Bunun karşılığında doğa, kadınların yoldaşı olur; kadınları zor anlarda destekler ve ihtiyaçlarını karşılar. Dolayısıyla bu bölüm, romanda nesne olarak var olmaları nedeniyle kadın ve doğa arasında güçlü bir ilişki olduğunun altını çizmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Charlotte Brontë 'nin Jane Eyre adlı romanını ekofeminist bir bakış açısıyla inceliyor ve romanda sanayi devrimi sonucunda erkeklerin kadınlara ve doğaya nesne olarak davrandığını ve bunun kadın ile doğa arasında bir yakınlık yarattığını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this study begins with a theoretical background. The first part of this chapter handles what ecofeminism is. In the second half of the first chapter, the study explores the issues of feminism in the nineteenth century. This part focuses on women's roles, rights and their occupations in the Victorian period. Later, the study unveils the effects of the industrial revolution and capitalism on men, women and nature. In the second part of the dissertation, the effects of industrialization on the attitudes of men are examined. In this chapter, the work explores the shaping of the male-dominated culture in the novel with the Industrial Revolution. Later this chapter analyzes the approach of men to women and nature in the novel, Jane Eyre, from an ecofeminist perspective. This part sheds light on the fact that being superior and dominant in the novel is the most important factor for men. The novel observes that men objectify women and nature in order to achieve authority. In the third chapter, the thesis focuses on how women and nature are conceptualized in the novel Jane Eyre. The study underlines that women and nature are conceptualized in similar ways. Women and nature are seen close to each other due to their reproduction, fertility and passivity in the social sphere. This fact creates a close relationship between woman and nature. Women know the real value of nature, and they are aware that nature ensures the continuity of life on earth. In return, nature becomes the companion of women; it supports women in difficult moments and meets their needs. Therefore, this chapter underlines that there is a powerful relationship between women and nature due to their existence as objects in the novel. As a result, this study analyses Charlotte Brontë's Jane Eyre, from an ecofeminist perspective, and reveals that in the novel as a result of the industrial revolution men treat women and nature as objects and it creates a closeness between women and nature. Бул изилдөөнүн алгачкы бөлүгү мурдатан пландалган теориянын негизинде башталат. Бул бөлүмдүн баштапкысы катары экофенминизмге түшүнүк берүү. Биринчи бөлүмдүн экинчи жарымында он тогузунчу кылымдагы феминизм маселелерине түшүнүк берилет. Виктория мезгилинде аял кишилердин коомчулуктагы ордуна, укуктарына басым жасалат. Андан кийинки изилдөө технологиялык революциянын жана капитализмдин эркек – аял ортосундагы өзгөчөлүктөргө табияттын таасирин көрсөтөт. Диссертациянын экинчи бөлүгүндө технологиялык өнүгүүдө эркектердин жүрүм-турумуна болгон таасири изилденген. Изилдөөнүн бул бөлүмүндө эгемендик маданияттын технологиялык революция учурундагы эркек адамдардын өзгөчөлүктөрүнө басым жасалган. Андан кийинки изилдөөлөр «Жейн Эйре» романындагы эркектердин аялдарга жана табиятка жакындыгы экофеминист көз карашы менен көрсөтүлгөн. Бул бөлүм романдагы эркек адамдардын аял кишиге карата жогору жана үстөмчүлүк кылуунун маанилүүлүгүнө басым жасалган. Эркек адамдар абройго жетүү үчүн аял кишилерди жана табиятты обьект катары кабыл алат. Үчүнчү бөлүмдө «Жейн Эйр» романындагы аял жана табият аталышына басым жасалган. Изилдөө аял киши менен табияттын бири-бирине жакын түшүнүк экендигине алып келет. Коомчулуктагы алардын адамзатын көбөйтүүсү, асылдуулугу жана пассивдүүлүгүнөн улам табият менен аялзатынын бири-бирине жакын экендигин түшүндүрөт. Чындыгында бул көрүнүш аялзаты менен табият ортосундагы бир мамилени көрсөтөт. Аялзаты табияттын ички баалуулуктарын билип, табият адамзаттын жашоосун улантышына чоӊ себепкер экендигин билишет. Табият аялзатынын бул мамилесин баалап, ага ылайыктуу турмуш шартын түзүп берүүгө аракет кылып, аялзаты оор акыбалга кептелгенде муктаждыктарын каржылайыт. Ошондуктан бул изилдөө аялзаты менен табиятты бир обьект катары карап, экөөнүн ортосунда күчтүү бир байланыш болгондугун баса белгилейт. Жыйынтыгында «Жейн Эйре» Шарлотта Бронтенин экофеминист көз карашта экендигин изилдеп, романында технологиялык революциянын натыйжасы менен эркектердин аялдарга жана табиятка обьект катары мамиле кылгандыгын жана аялзаты менен табият ортосунда жакын бир байланыш болгондугу тууралуу айтып кеткен. Первая часть этого исследования начинается с теоретического фона. В первой части этой главы рассматривается, что такое экофеминизм. Во второй половине первой главы изучаются женские проблемы девятнадцатого века. В этой части акцент делается на ролях, правах и занятиях викторианских женщин. Затем исследование показывает влияние промышленной революции и капитализма на мужчин, женщин и природу. Во второй части диссертации изучается влияние индустриализации на отношение мужчин. В этой главе работа исследует формирование мужской доминирующей культуры в романе вместе с промышленной революцией. Позже в этот эпизод анализирует подход мужчин к женщинам и природе в своей работе «Джейн Эйр» с экофеминистской точки зрения. Эта часть проливает свет на то, что превосходство и доминирование в романе являются самым важным фактором для мужчин. В романе отмечается, что мужчины объективируют женщин и природу для достижения власти. В третьей главе диссертация фокусируется на том, как женщина и природа концептуализируются в романе «Джейн Эйр». Исследование подчеркивает, что женщина и природа концептуализированы аналогичным образом. Женщины и природа считаются близкими друг к другу из-за их размножения, фертильности и пассивности социальной сфере. Этот факт создает тесные отношения между женщиной и природой. Женщины знают истинную ценность природы; и они знают, что природа обеспечивает непрерывность жизни на земле. Взамен, природа становится спутником женщин; она поддерживает женщин в трудные моменты и удовлетворяет их потребности. Таким образом, эта часть подчеркивает сильную связь между женщиной и природой из-за того, что они существуют как объекты в романе. В результате, это исследование рассматривает произведение «Джейн Эйр» Шарлотты Бронте с экофеминистской точки зрения и показывает, что в результате промышленной революции в романе мужчины относятся к женщинам и природе как к объектам, что создаёт близость между женщиной и природой.