Türk kamu yönetiminde idari reformlar bağlamında reform yönetimi
Reform management in the context of administrative reforms in the Turkish public administration
- Tez No: 191291
- Danışmanlar: PROF.DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mevcut düzenin günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi anlamına gelen`reform' kavramı bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır.. `Reform'kelimesinin anlamından da anlaşılacağı üzere düzenin, şartlara göre yenidenşekillendirilmesinin ne ölçüde olduğunu araştırmak ve bunların uygulanabilirliğinideğerlendirmek çalışmamızın amacı olmaktadır.Bu amacın ne denli doğru olup olmadığını gözler önüne sermek için kamuyönetimi içinde reform çalışmalarına değinilmiştir. Yapılan reform çalışmalarınındönemlere ayrılarak incelenmesi çalışmamızın anlaşılması için faydalı olmuştur. Budönemler Osmanlı dönemi, Cumhuriyet dönemi ve dünyadaki gelişmeler olaraksıralanmıştır.Planlı dönem içinde yapılan MEHTAP ve İdari Reform Danışma Kuruluncahazırlanan rapor detaylı bir şekilde ele alınmıştır. 1963 yılında başlatılan ve ilk olmaözelliği taşıyan beş yıllık kalkınma planı, sekizinci beş yıllık planına kadar yıl yılincelenmiştir.1980 sonrası dönemi anlamak için ise 12 Eylül döneminde yapılan idarireform çalışmaları ve bunun devamında gerçekleştirilen KAYA raporu ele alınmıştır.Ülkemizdeki çalışmaların ne anlama geldiğini kavrayabilmek için dünyadagerçekleşen, reform alanındaki gelişmelere değinmenin doğru olacağı düşüncesiyledünyadaki gelişmeler araştırılarak, çalışmamızın son bölümü oluşturulmuştur.Çalışmamızın sonucunda da Türkiye'de yapılması planlanan reform çalışmalarınınbaşarılı olmadığı ve değişen şartlara ayak uydurabilen düzenlemeler getirilemediğisaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The starting point of this study is the `reform? concept which means therearragement of existent system as to current conditions. The aim of this study is toresearch how the `reform? attempts in Turkey are rearranged and to evaluate theapplication of these.İn this study, the reform attempts in the Turkish publicadministration are researched. The reform attempts are researched by parting intoterms as Ottoman Term,Turkish Public term and developments in the world.The MEHTAP Report and the Advisory Council of Administrative Reform?sReport which were prepared in the planned term of Turkey are analyzed. İn additionto these,the reform approaches in the ,improvement plans of Turkish goverment areanalyzed.The KAYA Report and the administrative report attempts on September12,1980 term are researched in order to understand the altering administrative reformattempts after 1980s. The developments in the public administration of the world areanalyzed to understand the reform attempts in our country.The result of this study is that the reform attempts implemented in Turkey are notsuccessful and do not include the arrangements which keep up with the alteringconditions.