İdari reformun ekonomik güvenlik bağlamında değerlendirilmesi
Accessing of administrative reform in the context of the economic security
  1. Tez No: 443549
  2. Yazar: RAVANA ZAIDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin esas konusu var olan yapı ve işleyişin gelişen şartlara göre tekrar ele alınıp yeniden düzenlenmesini ifade eden 'reform' kavramın ekonomik güvenlik bağlamında değerlendirilmesidir. Bu çalışma ayrıca 'reform' kavramının anlamına uygun olarak reforma yönelik çabaların ne derece başarıya ulaştığını ve reform çabalarının kamu yönetimi alanında uygulanabilmesinin önündeki güçlüklerin neler olduğunu da bir ölçüde açıklamaya çalışmaktadır. Bu nedenle Türkiye'deki reform çabalarına değinilmiştir. Türkiye'deki reforma ilişkin çalışmaların tarihsel düzlemde incelenmesinin reformun ardındaki dinamiklerin anlaşılması açısından yararlı olacağı düşünülmüştür. Osmanlıdan başlayarak Cumhuriyet döneminde gerçekleşen çalışmalara değinilmiş ve dünyadaki gelişmelerin reform çabaları üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Özellikle planlı kalkınma döneminde gerçekleşen reform faaliyetleri içerisinde MEHTAP ve İdari Reform Danışma Kurulu tarafından hazırlanmış olan rapora ayrıntılı biçimde yer verilmiştir. 1963 senesinde ortaya konan ve planlı dönemdeki ilk beş yıllık kalkınma planından başlanılarak onuncu beş yıllık plana kadar bir inceleme yapılmıştır. Türk kamu yönetiminde önemli dönüm noktalarından birisi olan 1980 sonrası dönemde yapılan çalışmaların en önemlisi olarak KAYA raporu değerlendirilmiştir. Türkiye'de yapılan çalışmalara paralel olarak dünyadaki gelişmelerin incelenmesi reformun ardındaki dinamikleri anlamak bağlamında önemli olmuştur. 20. ve 21. Yüzyılda reformun arkasında yatan en temel dinamiğin ekonomik kalkınma ve ekonomik güvenlik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main point of this thesis is evaluating of the reform concept which means reorganizing existing structures and functions according to the evolving conditions in the context of economic security. In addition this study tries to explain how success reform efforts and which challenges encounters when applied in the field of public management. For this reason reform efforts in Turkey has been mentioned in the study. Historically analizing of reform efforts in Turkey was felt to be beneficial in terms of the understanding of dynamics behind the reform. Actual work happening during the Republic period starting from the Ottoman period and effects of the word developments on it mentioned. Mainly the MEHTAP report happening during the planned development period and the report made by Administrative Reform Advisory Board includes detailed. The examination beginning with the first five years development plan started in 1963 and lasted till the tenth five years plan. KAYA one of the most important reports of the post 1980 which was the main turning point of Turkey is assessed in the study. Examining of the word developments in parallel with the studies made in Turkey was important for understanding the dynamics behind the report. It concluded that economic development and economic security were the most basic dynamic behind the reform in the 20 and 21 st century.