Türkiye'de gelir idaresinin yeniden yapılandırılması çalışmaları ve dünya uygulamaları
Restructuring studies of revenue administration in Turkey and world implementations
- Tez No: 191306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Rasyonel ve etkin bir vergi sistemi oluşturmak amacıyla gelir idaresinin yenidenyapılanma çalışmalarına konu olması, özellikle son yıllarda sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede yaygın olarak görülen bir uygulama olmuştur.Türkiye'de son yıllara kadar vergi reformu kavramı, sadece vergi mevzuatındayapılan önemli değişiklikler olarak algılanmış, vergi sisteminden kaynaklanansorunların çözümü için gelir idaresinin yeniden yapılandırılması konusu ikinci plandakalmıştır.Ancak, 2005 yılında gelir idaresi özellikle IMF, Dünya Bankası ve ABilişkilerinde özerk konumda yeniden yapılanma konusunun ağırlıklı olarak yeralmasından sonra ?Gelir İdaresi Başkanlığı? olarak yeni bir yapılanmanın içinegirmiştir.Bu çalışma öncelikle Türkiye'de gelir idaresinin tarihi gelişimi ve yenidenyapılandırılması konusunda yapılan çalışmalara yer verilmiştir.OECD ülkelerindeki gelir idarelerinin yapılanması ile bazı ülkelerdeki geliridarelerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları ele alınmıştır.Türkiye'nin IMF, Dünya Bankası ve AB ilişkilerinde gelir idaresinin yenidenyapılanması konusunun nasıl ele alındığı açıklanmıştır.Türkiye'de gelir idaresinin sorunları ile yeniden yapılanma önerileri belirtilmiş,ardından 2005 yılında gerçekleştirilen ?Gelir İdaresi Başkanlığı? yapılanmasına tümyönleriyle değinilmeye çalışılmıştır.Gelir idaresinin performansının arttırılmasına yönelik olarak bu idarede sondönemde gerçekleştirilen önemli teknolojik ve diğer idari yenilikler belirtilmiştir.Çalışmada ele alınan konular doğrultusunda gelir idarelerinin yenidenyapılandırılması konusunda genel bir değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÇelik, Fikret, Restructuring Studies of Revenue Administration in Turkey and WorldImplementations, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Abuzer Pınar, 248 p.Revenue administration has become a subject for restructuring studies in the lastyears so as to constitute a rational and effective tax system. This situation has takenplace not only in Turkey but also in various countries.In Turkey, the concept of tax reform has been just perceived as the importantchanges made in tax legislation up to last years and the matter of restructuring ofrevenue administration to solve the problems derived from tax system has been givensecondary importance.On the other hand, revenue administration started restructuring as ?ThePresidency of Revenue Administration? in 2005 especially after the notion ofautonomous organisation had been intensively discussed with IMF, World Bank andEuropean Union.This study primarily includes the studies on the historical development ofrevenue administration and restructuring efforts in Turkey. Then, structuring of therevenue administrations in the member states of OECD and some examples of theefforts to restructuring of revenue administrations of some members are given.It is also considered that how the issue of restructuring of revenue administrationis dealt with in the negotiation with IMF, World Bank and European Union.The problems of revenue administration in Turkey and proposals forrestructuring it are stated and subsequently structuring of ?Presidency of RevenueAdministration? which was set up in 2005 is explained thoroughly.The recent important administrative and technological innovations to increasethe performance of the revenue administration are given in the following part andfinally, a general evaluation for the restructuring of revenue administration is made inthe light of the subjects mentioned throughout the study.